Ayçiçek yağından sonra sıra süt ürünlerinde!

EKONOMİ 10 Aralık 2021 14:28
Videoyu Aç Ayçiçek yağından sonra sıra süt ürünlerinde!

Ayçiçek yağı fiyatlarının 140 TL'ye dayanması sonrasında süt ürünlerine zam gelmeye başladı. 1 litre sütün fiyatı 16 TL oldu.

 
Dolar kurunun artması sonrasında iğneden ipliğe kadar her şeye zam üstüne zam geldi. Gıda ürünlerine gelen zamlarda en çok dikkat çeken  ayçiçek yağı oldu. Ayçiçek yağı 140 TL'yi buldu, un fiyatları arttı, yem fiyatları uçtu, 30'lu koli yumurta fiyatları 40 TL'yi geçti. Ayçiçek yağına ise yeni rakibi süt ürünleri oldu. Tereyağ'a geçtiğimiz günlerde yapılan yüzde 44 zam sonrası kilosu 140 TL'yi aşmıştı. Terayağ fiyatlarının zamlanmasının ardından bu kez süte zam geldi. Marketlerde fiyatı 6 ile 8 lira arası değişen 1 litre süt 16 TL'den satılmaya başlandı.

1 LİTRE SÜT 16 TL OLDU

Süt fiyatlarına zam, geçen haftalardan Ulusal Süt Konseyi tarafından çiğ süt fiyatlarına yapılan zam sonrası gündeme gelmişti. Ulusal Süt Konseyi'nin çiğ süt fiyatına yüzde 46,9 zam yaparak 4,70 TL olacağını açıklamasının ardından süt ve süt ürünlerinin marketlerdeki satış fiyatı uçtu. 
 
Ulusal Süt Konseyi’nin çiğ süt fiyatlarına getirdiği zammın ardından yüzde 45,60 oranında fiyat artışı gören sütün 1 litresi bazı marketlerde 16 TL’ye dayandı.

Bloomberg HT'ye konuşan süt sanayicileri, ambalaj maliyeti daha fazla olan ürünlerin zam oranlarının da yüksek olacağını kaydetti. Sektör temsilcileri, "Örneğin bardak ayran ya da yoğurt bu ürünler arasında" dedi.

Son bir yılda koli, karton, UHT süt kutuları ve diğer ambalaj çeşitlerinde yüzde 100’ü aşan zamlar olduğunu hatırlatan sektör paydaşları, artık daha basit ve yalın ambalajlar üzerinde çalışma yaptıklarını açıkladı. Süt sanayicileri, "Küçük gramajlı ürünlerin çeşidi artacak. Daha ufak gramajlı ürünler piyasaya çıkacak. Örneğin 3 kilogramlık yoğurt yerine 1,5 kilogramlık yoğurtlara daha fazla ağırlık verilecek" bilgisini aktardı.

1 litre sütün fiyatının 16 TL'ye çıkması tepkilere neden oldu. Birçok kullanıcı sosyal medyada tepkisini dile getirdi.
Kaynak : Milli Gazete
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL