Bangladeş'te gerginlik büyüyor

ASYA 16 Ekim 2021 18:22
Videoyu Aç Bangladeş'te gerginlik büyüyor

Bangladeş'te Hinduların Kur'an-ı Kerim'e yaptığı saygısızlık sonrasında Müslümanlar protesto gösterisi düzenlemeye başladı. 4 Müslüman'ın şehit olması sonrasında olaylar giderek büyüdü.

Bangladeş'te yaşayan azınlık Hindu toplumunun her yıl düzenlediği Durga Puja festivalinde Kur'an-ı Kerim'e büyük bir saygısızlık yapıldı. Kur'an-ı Kerim'e yapılan saygısızlık iddialarının ardından Müslümanlar ülkede gösteriler başlattı.

4 MÜSLÜMAN ŞEHİT OLDU
Protesto gösterilerine Bangladeş güvenlik güçleri cop, göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale etti. Çarşamba gecesi başlayan protestolarda edinilen bilgilere göre en az 4 Müslüman öldü. Düzinelerce Müslüman ise yaralandı. Yaklaşık 100 kişi tutuklandı.

Protesto gösterilerine polis tarafından yapılan ağır müdahale sonrasında Müslümanların hayatını kaybetmesi nedeniyle gösteriler büyüdü. 

Beyt-ül Mükerrem Camisi'nde kılınan cuma namazı sonrası da binlerce kişi başkent sokaklarındaki protesto gösterilerine katıldı. Çıkan arbedede çok sayıda gösterici yaralandı.

KUR'AN'A SAYGISIZLIK EDENLER CEZALANDIRILMAZSA GÖSTERİLER ARTACAK

Bangladeş Khilafat Andolan'ın dindarlık partisi liderlerinden Zafarullah Han, yetkililerin "Kur'an'a saygısızlık edenleri derhal tespit edip cezalandırmamaları" halinde ülke çapındaki protestoların giderek artacağı konusunda uyardı.
Kaynak : Milli Gazete
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL