Bayram Öncesi Kudüs'te Geniş Çaplı Tutuklamalar

FİLİSTİN 1 Haziran 2019 21:35
Videoyu Aç Bayram Öncesi Kudüs'te Geniş Çaplı Tutuklamalar

Siyonist işgal yönetiminin "Kudüs'ün Birleştirilmesi" bayramı olarak nitelediği ve siyonistler tarafından "Kudüs Günü" olarak isimlendirilen günün öncesinde, bugün (1 Haziran Cumartesi) Kudüs'te Filistinlilere yönelik geniş çaplı bir tutuklama kampanyası gerçekleştirdi.

Kudüs'teki yerel kaynaklar tarafından verilen bilgilere göre bugün gerçekleştirilen tutuklama kampanyasında Filistinli gençlerden yirmi kişi tutuklandı. Bugün ikindi vakitlerine kadar süren tutuklamalarda muhtelif evlere ve iş yerlerine de baskınlar düzenlendi.

İşgal güçlerinin bu tutuklamaları, işgal yönetiminin "Kudüs'ün Birleştirilmesi bayramı" ve siyonistlerin genelde "Kudüs Günü" olarak isimlendirdikleri gün dolayısıyla yarın yapacakları etkinliklere ve programlara bir hazırlık amacıyla gerçekleştirdikleri tahmin ediliyor.

Kudüs'ün doğu kesiminin siyonist işgal güçleri tarafından işgal edilmesinin ve iki tarafının birleştirilmesinin ibrani takvimine göre yıl dönümü kabul edilen 2 Haziran Pazar günü Mescidi Aksa'ya da aşırı siyonist heykel örgütleri tarafından baskınlar düzenleneceği açıklanmıştı.

Kudüs'ün, Mescidi Aksa'nın da içinde bulunduğu doğu kesimi işgal güçleri tarafından miladi takvime göre 7 Haziran 1967'de işgal edilmişti. Fakat normalde ay takvimini esas alan, ancak güneş takvimine göre belli dönemlerde uyarlamalar yapılan ibrani takviminde bu tarih farklı günlere denk gelebiliyor. İşgal yönetimi de Kudüs'ün işgalinin ibrani takvimine göre olan yıl dönümünü resmi bayram olarak değerlendiriyor.
Kaynak : Filistin Enformasyon Merkezi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X