Beşar Esed'in Başmüftüsü Arakanlı Müslümanlara karşı Myammar hükümetine destek verdi

ARAKAN 1 Ekim 2017 12:07
Videoyu Aç Beşar Esed'in Başmüftüsü Arakanlı Müslümanlara karşı Myammar hükümetine destek verdi

Esed Rejimi Başmüftüsü Ahmed Bedruddin Hassun, Hindistan Hükumetinin Arakanlı Müslümanlara yönelik hukuk dışı uygulamasını destekledi.

Hindistan Hükumeti, Myanmar Yönetiminin soykırımlarından kaçarak Hindistan’a iltica eden Arakanlı Müslümanların mülteci olmadığını terör bağlantılı kaçaklar olduğunu iddia ederek deport etme kararı almıştı.

Hindistan’da oturum izni olan Rohingyalıların dahi kaçak olduğunu iddia ederek deport edileceklerini belirten Hindistan Hükumetine bir destek de Esed Rejim Müftüsü Hassun’dan geldi.

Hindistan Hükumeti, Arakanlı Müslümanlara yönelik toplumsal algı oluşturmak için onların Pakistan adına ajanlık yaptığını öne sürdü.

Rejim Müftüsü Ahmed Bedruddin Hassun Myanmar’lı Budistlerin Müslümanlara yönelik soykırımının dini sebeplere dayanmadığını, bunun bir güvenlik konusu olduğunu savundu.

Uluslararası ajanslara yansıyan görüntülerde soykırımın teşvikçisi olarak kabul edilen Budist rahiplerin ‘bir köpek nerede olursa olsun insan için tehlikelidir ve öldürülmelidir; Müslümanlar da aynen böyledir’ şeklindeki ifadeleri geçtiğimiz haftalar boyunca medyada yer almıştı.

Arakanlı Müslümanların ‘terör’ bağlantısı olduğu iddialarına gönderme yapan Suriyeli Müftü, Myanmar Hükumetini haklı buldu.

Arakan’daki Camilerin yakılması konusuna da değinen Ahmed Bedruddin Hassun, ‘başkentte 5 tane Cami var, hiçbiri yakılmadı, Arakan’da yakıldığı sadece iddia ediliyor; bu bir din meselesi değil güvenlik konusu’ şeklinde konuştu.

Kaynak : Asyanınsesi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X