Biden’dan ürküten açıklama

ABD 4 Aralık 2021 17:35
Videoyu Aç Biden’dan ürküten açıklama

Ukrayna ile Rusya arasında son dönemde artan gerilime ilişkin, ABD Başkanı Biden’dan açıklama geldi. Biden, Rusya lideri Putin'in daha ileri gitmesini önleyebilmek için çaba harcadığını belirtti.

Rusya-Ukrayna arasında artan gerilime yönelik açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Joe Biden, Rus lideri Putin’e karşı çaresiz olduğunu gözler önüne serdi.

Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'yı işgal etmesini zorlaştırmak için kapsamlı girişimler geliştirdiğini ve Moskova'nın "kırmızı çizgilerini" kabul etmeyeceğini söyledi.

ABD Başkanı, Putin'in daha ileri gitmesini zorlaştırmak için atılacak adımları değerlendirdiğini vurguladı.

Biden, "Putin'in daha ileri gitmesini ve insanların yapacağından endişe duyduğu şeyi yapmasını zorlaştırmak için en kapsamlı ve anlamlı olduğuna inandığım adımları bir araya getiriyorum. Rusya'nın eylemlerinin uzun süredir farkındayız ve beklentim Putin ile uzun bir görüşmemiz olacağı yönünde" ifadelerini kullandı.

İki lider arasında birkaç gün içinde bir video konferans yöntemiyle görüşme gerçekleştirilmesi bekleniyor.
 
Ukrayna'dan "Rusya Ocak ayı sonunda saldırabilir" açıklaması

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, dün istihbarat raporlarına dayanarak Rusya'nın Ocak ayı sonuna kadar geniş çaplı bir askeri harekat planladığını, 94 binden fazla Rus askerinin Ukrayna sınırları yakınında konuşlandığını söylemişti.

Moskova yönetimi ise Ukrayna ve ABD'yi "istikrar bozucu davranışlarda bulunmakla" suçlarken, Kiev yönetiminin ülkenin doğusunda taarruz başlatmaya hazır olabileceğini öne sürmüş, Ukraynalı yetkililer iddiayı reddetmişti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL