Bir işkence iddiası daha

YEMEN 20 Ocak 2018 09:54
Videoyu Aç Bir işkence iddiası daha

Yemenli insan hakları örgütü, kaçırılan Ali Muhammed et-Teviti isimli bir vatandaşın işkence nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu.

Merkezi Cenevre'de bulunan "SAM" isimli insan hakları örgütünden yapılan yazılı açıklamada, "Husiler tarafından kaçırılan ve onlara ait bir hapishanede tutulan Yemenli Ali Muhammed et-Teviti'nin hayatını kaybettiğine dair güvenilir bilgiler aldık. Teviti, uluslararası insan haklarına aykırı bir şekilde gördüğü şiddetli işkence nedeniyle yaşamını yitirdi" denildi.

Teviti'nin 19 Kasım 2017'de Yemen'in İbb kentinde bulunan ailesinin yanına gitmek üzere iken Dali'de Husilerin kontrolündeki bir noktada silahlı militanlar tarafından durdurularak bilinmeyen bir yere götürüldüğü ifade edildi.

İbb kentinde Husilere ait bir hapishanede gördüğü işkence nedeniyle 3 gün sonra hayatını kaybettiği belirtilen Teviti'nin cesedinin, ocak ayı başında ailesine teslim edildiği kaydedildi.

SON BİR HAFTADA 100'E YAKIN KİŞİ ÖLDÜ

Yemen ordusuna ait 26sepnews.net sitesinin askeri kaynaklara dayandırdığı habere göre, Sada'da son bir haftada ordu güçleriyle yaşanan çatışmalarda Husilerden 4'ü komutan 100 kişi hayatını kaybetti.Ordu güçlerinin 34 Husiyi gözaltına aldığı, 5 askeri araçla silah yüklü bir kamyonu imha ettiği aktarılan haberde, hükümet tarafının kayıplarına ilişkin bilgi verilmedi. Husilerden konuyla ilgili açıklama yapılmadı.

YEMEN'DE İÇ SAVAŞ, HUSİLER ve İŞKENCE İDDİALARI

Yemen'de üç yıldır süren iç savaşta kaçırılarak hapishanelerde tutulan "120 kişinin işkence nedeniyle yaşamını yitirdiği" aktarılan açıklamada, hala çoğunluğu sivil 9 binden fazla kişinin gizli hapishanelerde alıkonulduğu, bu hapishanelerin çoğunun Husiler, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından desteklenen güçler veya meşru hükümeti destekleyen silahlı örgütlere bağlı olduğu ifade edildi.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de Husiler ile meşru yönetime bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor. Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.
 

Kaynak : time turk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL