BM, Arakanlı Müslümanlara saldırıları engellemedeki başarısızlığını kabul etti

DÜNYA 18 Haziran 2019 12:27
Videoyu Aç  BM, Arakanlı Müslümanlara saldırıları engellemedeki başarısızlığını kabul etti

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yayınlanan bir iç rapora göre örgüt, Myanmar ordusunun 2017 yılında Arakanlı Müslümanlara yaptığı saldırılar karşısında 'sistematik bir başarısızlığa' uğradı.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yayınlanan bir iç rapora göre örgüt, Myanmar ordusunun 2017 yılında Arakanlı Müslümanlara yaptığı saldırılar karşısında 'sistematik bir başarısızlığa' uğradı. Rapor, başarısızlığın ana nedenlerini 'ortak eylem planı' eksikliğine ve Güvenlik Konseyi'nin destek vermemesine bağlıyor.

Hazırlanan 34 sayfalık iç raporda, Guatemala eski Dışişleri Bakanı ve ABD Büyükelçisi Gert Rosenthal'in “Ortak bir eylem planı yerine parçalı planlarla BM sisteminde ciddi hatalar yapıldı ve fırsatlar kaybedildi" ifadesi yer alıyor.

Rosenthal, raporda BM'nin saldırıları engellemedeki başarısızlığını genel sorumluluk olarak nitelendirerek "Bir başka deyişle BM'nin sistematik başarısızlığı olarak ifade edilebilir" sözleriyle tanımlıyor.

Eski Bakan, BM'yi Myanmar yetkililerinin olumsuz eğilimleri tersine çevirmek ve olumlu eğilimleri pekiştirmek noktasında etkisiz kalmakla eleştiriyor.

Gert Rosenthal raporda “Güvenlik Konseyi tarafından temsil edilen Birleşmiş Milletler’in ortak üyeliği, sekretaryaya gerek duyulan zamanlarda yeterli desteği sağlamayarak bu sorumluluğun bir kısmını taşımaktadır” ifadesini kullandı.

Rohingya Müslümanlarına etnik temizlik

25 Ağustos 2017'de Arakan sınır karakollarına düzenlenen eş zamanlı saldırıları gerekçe gösteren Myanmar ordusu, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddetli müdahale başlatmıştı.

BM'ye göre, bu tarihten sonra Arakan'daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş'e sığınanların sayısı 745 bine ulaştı.

BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti "etnik temizlik" ya da "soykırım" olarak tanımlıyor. ABD Temsilciler Meclisi de saldırıları "soykırım" olarak tanımlayan yasa tasarısını kabul etmişti.

Kaynak : euronews
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...