BM: Myanmar’da sivillerin helikopterlerle hedef alındığı saldırılardan endişeliyiz

ARAKAN 5 Nisan 2019 22:20
Videoyu Aç BM: Myanmar’da sivillerin helikopterlerle hedef alındığı saldırılardan endişeliyiz

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Ofisi, Myanmar’ın Arakan eyaletindeki sivillerin yeni şiddet eylemlerine maruz kaldığını duyurdu. Açıklamada son günlerde binlerce Arakanlının bölgeden kaçmak zorunda kaldığını bildirdi.

Cenevre’deki BM ofisi, Myanmar ordusu ve radikal Budistlerin Arakan’daki evleri yıktığını, sivilleri hedef alarak öldürdüğünü ve bazılarını da kaçırdığını aktardı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani yaptığı açıklamada “Son dönemde Arakan’da çatışmaların artmasından rahatsızlık duyuyoruz. Myanmar ordusu yine vatandaşlarına karşı saldırılar düzenliyor. Bu saldırılar savaş suçuna dönüşebilir” dedi.

Shamdasani köylerdeki yaklaşık 4 bin Arakanlının mart ayının son haftasında ülkenin kuzeyindeki Sittwe’ye kaçtığını söyledi.

Shamdasani açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Myanmar ordusu çarşamba günü tarlada çalışan Arakanlı Müslümanlara helikopterlerle saldırdı. Saldırıda 7 kişi öldü, 18 kişi de yaralandı. Arakanlılar ve diğer etnik gruplar son şiddet eylemlerinden etkilendi.”

BM  İnsan Hakları Ofisi, Myanmar ordusu ve Arakanlı silahlı gruba saldırıları durdurması ve insani yardımın erişimine izin vermesi çağrısında bulundu.

Arakan, 2017 yılının sonlarından bu yana çatışmalara sahne oluyor. Ordu ile Arakanlılar arasındaki çatışmalar nedeniyle 73 binin üzerinde Müslüman göç etmek zorunda kaldı.

Myanmar İnsan Hakları Ağı, bu haftanın başlarında yaptığı açıklamada şiddet eylemlerinin başladığı aralık ayından bu yana yaklaşık 20 bin kişinin göç ettiği bilgisini verdi.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL