BM yetkililerinden İsrail’e ‘Filistinli çocukları serbest bırak’ çağrısı

FİLİSTİN 11 Mayıs 2020 23:09
Videoyu Aç BM yetkililerinden İsrail’e ‘Filistinli çocukları serbest bırak’ çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) neden olduğu kriz ışığında gözaltına alınan tüm Filistinli çocukların derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) neden olduğu kriz ışığında gözaltına alınan tüm Filistinli çocukların derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Filistin Koordinatörü Jamie McGoldrick, BM Çocuk Fonu  (UNICEF) Filistin Özel Temsilcisi  Genevieve Boutin ve  BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) Filistin Ofisi Başkanı James Heenan bugün ortak bir açıklama yaptı.

Filistinli çocukların, İsrailli yetkililer tarafından sistematik olarak gözaltına alınmasına ilişkin endişenin ifade edildiği açıklamada, sosyal mesafe ve diğer önleyici tedbirlerin yokluğunda gözaltındaki çocuklara koronavirüs bulaşma riskinin yüksek olduğu ifade edilerek, gözaltındaki çocukların haklarını sağlamanın en iyi yolunun onları serbest bırakmak olduğu vurgulandı.

Bir salgın yaşandığı esnada, devletlerin çocukların korunması ve haklarına daha fazla önem vermesi gerektiği belirtilen açıklamada, “İsrail'deki koronavirüs krizinin başlangıcından bu yana, hapishanelere yapılan tüm ziyaretler iptal edildi, çocukların aile ve avukatlarıyla iletişim kurması engellendi. Bu durum, ilave sıkıntılara ve psikolojik acılara neden oluyor. Ayrıca çocukların hak ettikleri yasal tavsiyeyi almasını da engelliyor” ifadeleri kullanıldı.

Filistin yönetimi, çocuk tutukluların dörtte üçünün bir tür fiziksel işkenceye maruz kaldığını açıkladı.

Kaynak : şarkul awsat
1000
icon
Ne önemi var 12 Mayıs 2020 02:35

Tam da istediği fırsatı yakalamış. Ne güzel bir ülkeyi yoketmenin en iyi yollarından biri geleceğini yok etmek. Tüm iletişim bağı koparılmış çocuklar o zulümhanelerde neler yaşıyor bir düşünün. Derhal birşeyler yapılmalı...

0 0 Cevap Yaz
Paragraf Soru Bankası