Boko Haram'a karşı 400 zırhlı araç konvoyu

LİBYA 21 Ocak 2015 07:38
Videoyu Aç Boko Haram'a karşı 400 zırhlı araç konvoyu

Nijerya’nın komşuları Boko Haram’a karşı ortak bir askeri birlik oluşturulması konusunu görüşmek üzere Nijer’de bir araya geldi. Yüzlerce sivil ise Boko Haram'dan kaçmaya çalışıyor.

Nijer'in başkenti Niamey'de düzenlenen toplantının açılışını yapan Nijer Dışişleri Bakanı Mohamed Bazoum, Boko Haram'ın Nijerya'da nüfuz ettiği alanları genişletmesini, “sağlam bir tepki verme konusundaki kabiliyetsizliğimizin tezahürü” sözleriyle değerlendirdi.

Nijerya'nın komşularının yanı sıra Almanya, ABD, Çin ve AB temsilcilerinin de katıldığı toplantıda, Boko Haram'la savaşmak üzere ortak bir askeri birlik kurulması konusu ele alındı. Komşu ülke Çad, birkaç gün önce Kamerun ve Nijerya'daki askerlerini harekete geçirmiş, ancak ortak birlik kurulması konusunda aşama kaydedilememişti.

Nijer Dışişleri Bakanı Bazoum, Nijerya'da Çad Gölü yakınlarındaki liman kenti Baga'nın Boko Haram'ın kontrolüne geçmesini Boko Haram'ın gücünü gösteren bir faktör olarak nitelendirdi. Bakan, güvenlik durumunun o tarihten bu yana ciddi derecede kötüleştiğini vurguladı.

Halihazırda Baga'nın güneyindeki köylerden yüzlerce sivil Boko Haram'dan kaçmaya çalışıyor. Boko Haram Ocak ayı başında Baga'yı ele geçirmişti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, pazartesi akşamı Boko Haram'ın şiddet eylemlerini kınayan bir karar tasarısı üzerinde uzlaştı. Kararda, örgütün, Orta ve Batı Afrika'da barış ve istikrarı tehdit ettiği vurgulandı.

Çad, Boko Haram'la savaşmak için Kamerun-Nijerya sınırına 400 araçlık zırhlı konvoy gönderdi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL