Bolton: Papaz Brunson serbest bırakılırsa kriz sona erer

GÜNDEM 22 Ağustos 2018 12:44
Videoyu Aç Bolton: Papaz Brunson serbest bırakılırsa kriz sona erer

ABD Başkanı Trump'ın danışmanı Bolton, Ankara'nın papaz Brunson’u serbest bırakması halinde krizin sona ereceğini söyledi. Türkiye'nin Brunson'u bırakmamakla büyük hata yaptığını söyleyen Bolton, Katar'ın yapmaya karar verdiği yatırımın da Türk ekonomisine bir katkısı olmayacağını belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Türkiye ile sürmekte olan tutuklu papaz Andrew Brunson krizine ilişkin yeni bir açıklama yaptı. Türkiye'nin Brunson'u serbest bırakarak bu krizi 'anında' bitirebileceğini söyleyen Bolton, dolar kurundaki yükselişe de atıfla Katar'ın Türkiye'ye 15 milyar dolarlık yatırımının ekonomiye faydası olmayacağını savundu.

İsrail ziyaretinde Reuters haber ajansının sorularını yanıtlayan Bolton "Bakın, Türk hükümeti Papaz Brunson'u serbest bırakmayarak büyük bir hata yaptı. Bu hata her geçen gün daha da büyüyor. Türkiye bir NATO müttefiki ve Batı'nın bir parçası olarak doğru şeyi yapıp Brunson'u koşulsuz serbest bırakırsa kriz anında sona erer" ifadelerini kullandı.

Bolton, ABD'nin bu kriz sürecinde Türkiye'nin NATO üyeliğini sorgulayıp sorgulamadığı sorusuna da şu yanıtı verdi: "Şu anda meselemiz bu değil. Brunson ve Türk hükümetinin yasadışı olarak tuttuğu diğer Amerikalılar konusuna odaklanmış durumdayız ve bunun çözülmesini bekliyoruz."

Kaynak : timeturk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL