Budistler Arakan'dan sonra Sri Lanka'da Müslümanlara saldırdı

İSLAM DÜNYASI 19 Kasım 2017 11:26
Videoyu Aç Budistler Arakan'dan sonra Sri Lanka'da Müslümanlara saldırdı

Sri Lanka’da Budist çeteler Müslümanlara saldırdı. Saldırıda 4 kişi yaralandı.

Sri Lanka polisi, Budist çetelerin Müslümanlara yönelik saldırısında 4 kişinin yaralandığını, 19 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Şiddet olaylarının ardından polis ve ordu birliklerinin Sri Lanka'nın güneyinde konuşlandırıldığı aktarıldı. Sri Lanka'nın güneybatısındaki Galle şehrinde yaşanan çatışmalar sonucu birçok ev ve iş yerinin hasar gördüğü belirtildi.

Yaşanan çatışmanın nedeni ise henüz bilinmiyor.

AÇIKLAMA YAPILDI

Hukuk ve Düzen Bakanı Sagala Ratnayaka, “Bazı gruplar küçük bir kavgayı Sri Lankalı-Müslüman çatışmasına çevirmek için çaba gösteriyor. Halkı yanlış propagandaya karşı ve sosyal medyada mezhep çatışması, nefret söylemi uyandıranlara karşı uyarıyorum”açıklamasında bulundu.

Ayrıca Budist çetelerin ülkelerindeki zulümden kaçarak Sri Lanka'ya gelen Arakanlı Müslümanlarının varlığından dolayı da protesto gösterileri düzenledikleri belirtiliyor.

Geçtiğimiz iki ay içerisinde Müslümanlara yönelik 20'den fazla saldırının olduğu ve 2014 yılında 3 Müslümanın Budist çeteler tarafından çıkarılan ayaklanmada öldürüldüğü biliniyor.

Öte yandan, Sri Lanka'nın 21 milyonluk nüfusunun yüzde 70'ini Budistler oluştururken, yaklaşık yüzde 9'luk kısmını Müslümanlar oluşturuyor.
 

Kaynak : Time Türk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...