Bukeyrat: Yaşananlar bir din savaşının başlangıcı

FİLİSTİN 24 Ekim 2021 12:00
Videoyu Aç Bukeyrat: Yaşananlar bir din savaşının başlangıcı

Kudüs Vakıfları ve Mescid-i Aksa İşleri Genel Müdür Yardımcısı Nacih Bukeyrat, Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınların, sonunun ne olacağını kimsenin bilemeyeceği bir din savaşının başlangıcı olduğunu söyledi.

Söz konusu savaşın siyonist işgal rejiminin lehine olmayacağını ifade eden Bukeyrat, baskınların ve dini ayinlerin tarihi statüyü değiştirmeyi, Mescid-i Aksa'nın enkazı üzerine inşa edilecek sözde mabedin merkezinde olacağı yeni bir Yahudi kenti oluşturmayı hedeflediğini açıkladı.

Yahudi işgalcilerin Mescid-i Aksa'ya düzenledikleri baskınların sistematik olduğuna dikkat çeken Bukeyrat, baskınların 1967 yılında başladığını ve o dönemde baskınlara katılanların sayısının 10'u geçmediğini hatırlattı.

İşgal rejiminin özellikle Ariel Şaron'un Mescid-i Aksa'ya düzenlediği baskının ardından baskınları planlı bir şekilde yoğunlaştırdığına işaret eden Bukeyrat, El-Mağaribe Kapısı'nın işgal polisinin kontrolünde olduğunu ve 2015 yılına kadar daha kalabalık grupların Mescid-i Aksa'ya girmeye başladığını, Knesset üyelerinin ve fanatik Yahudi cemaatlerinin liderlerinin de baskınlara katıldığını ifade etti.

 Mescid-i Aksa'ya bazı günlerde binlerce Yahudi işgalcinin baskın düzenlediğini kaydeden Bukeyrat, Kudüs halkının baskınlara çok ciddi direniş gösterdiğini, binlerce kişinin gözaltına alındığını, şehit olduğunu veya Mescid-i Aksa'dan uzaklaştırıldığını belirtti.
Kaynak : İlkha
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL