Burkina Faso'a Şeyh Werem'in öldürülmesinin ardından misilleme

LİBYA 4 Nisan 2019 10:56
Videoyu Aç Burkina Faso'a Şeyh Werem'in öldürülmesinin ardından misilleme

Burkina Faso Arbinda bölgesinde hafta sonu oğlu ve yeğeni ile birlikte öldürülen Şeyh Werem'in intikamını almak isteyenlerin yaptığı baskın sonrası 62 kişi hayatını kaybetti

Burkina Faso'nun mali sınırına yakın bölgesinde pazar günü dini lider ve ailesinden iki kişinin öldürülmesi sonrası meydana gelen çatışmada 30 sivil 32 de silahlı milis hayatını kaybetti.

Burkina Faso Toprak Yönetimi ve Sosyal Uyuşma Bakanı Simeon Sawadogo, Mali sınırına yakın Hamkan'a bağlı Arbinda beldesinde kabileler arasında çatışma çıktığını bildirdi.

Bakan, Pazar gecesi silahlı bireylerin Arbinda'dan yedi kilometre (dört mil) uzakta Hamkan köyüne baskın düzenlediğini ve köyün dini liderini, en büyük oğlunu ve yeğenini öldürdüklerini söyledi.

Şeyh Werem'in öldürülmesinin ardından, her iki tarafta da misilleme ile sonuçlanan Arbinda'daki topluluklar arasında çatışmalar yaşandı” diyen Sawadogo'ya göre, çevre köylerden insanların Arbinda'ya kadar şiddet için gittiklerini söyledi.

“Güvenlik durumu kimsenin güvende olmayacağı şekilde” dedi ve bölgede ilave güvenlik önlemlerinin alınmasında ısrar etti.

Kaynak : Dünya Bülteni
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...