Büyük İstanbul depremini tetikler mi?

GÜNDEM 17 Kasım 2021 18:52
Videoyu Aç Büyük İstanbul depremini tetikler mi?

Son dakika haberi... Düzce merkezli deprem İstanbul'da da hissedildi. Uzmanlar, hazırlı olmak gerekiyor mesajı vererek, "Eğer 6 ile 8 saat arasında artçıları olmazsa bir başka depremin habercisi olabilir." diye konuştu.


Kandilli'den yapılan açıklamaya göre saat 15.40'ta merkez üssü Düzce olan 5,3 büyüklüğünde deprem oldu. Deprem çevre illerden de hissedildi. Şu an itibarıyla, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alındı.

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU'DAN İLK AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya hesabından, "Düzce’de, saat 15.40'ta gerçekleşen 5,0 büyüklüğünde depremin ardından Valiliğimiz, AFAD ve 112 ekiplerine ulaşan herhangi bir olumsuz durum bulunmamaktadır." dedi.

Soylu, "Gelişmelere göre kamuoyu, Valiliğimiz tarafından bilgilendirilecektir. Düzcemize ve hemşehrilerimize geçmiş olsun." açıklamasında bulundu.

AFAD VE DÜZCE VALİSİ'NDEN İLK AÇIKLAMA

AFAD'dan yapılan açıklamada "Deprem sonrası, şu an itibarıyla, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmıştır" denildi. Düzce Valisi Cevdet Atay ilk bilgilere göre, depremde can kaybı olmadığını, yıkılan bir yer bulunmadığını, ekiplerin sahada olduğunu bildirdi.

"HAZIRLIKLI OLMAMIZ GEREKİYOR"

CNN Türk yayına katılan Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, 'Mutlaka İstanbul'un altında depremin olması gerekmiyor. Bursa'daki bir deprem de İstanbul'da da etkili olabilir. Kaçınılmaz bir gerçek karşısında hazırlıklı olmamız gerekiyor.' dedi.

"İSTANBUL'U TETİKLEMEZ"

Kocaeli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Şerif Barış da, "Türkiye'nin deprem üssü olduğunu hatırlatan bir sarsıntı. Biz hep aynı şeyleri söylüyoruz... Orta büyüklükte bu depremlerin olması normal. Fayın daha büyük bir deprem üretecek potansiyeli yok. Bu tür depremlerle insanların çok fazla tedirgin olmadan güvenli bir şekilde tahliye edilmeleri lazım. Bizim deprem öncesinde ev ve iş yerlerinde deprem öncesi ve sonrasında yapılacakları anlatmamız lazım. Bana göre bu normal bir deprem. Küçük artçılar sürebilir, İstanbul'u tetiklemez." açıklamasında bulundu.

"BU BÖLGEDE KIRILMASINI BEKLEDİĞİMİZ FAY YOK"

İTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Ziyadin Çakır, "Bu bölge Kuzey Anadolu Fayı üzerinde ve birçok fay da mevcut. Küçük bir deprem meydana geldi ve ciddi bir hasar olacağını sanmıyorum. Derinlik de fazla görünüyor. Ancak Düzce yapılaşması ve bulunduğu bölgeden dolayı biraz riskli olabilir. Bunun yanında burada kırılmasını beklediğimiz büyük bir fay hattı yok." dedi.

"99'DA HEMEN BATISINDA OLDU"

Prof. Dr. Süleyman Pampal, "Beni asıl kaygılandıran Bolu yönünde bolu'nun da içinden geçen hatta bir fayın varlığını biliyoruz. Gerede'ye doğru uzanan oldukça uzun kırılmamış bir parça var. Bolu-Gerede 1944 7,4 deprem yaşamış bir bölge. 1999'da hemen batısında oldu. Arada çok büyük bir deprem beklemeyiz. Kuzey Anadolu Fayı Düzce-Kaynaşlı arasında kırıldı. Depremin daha büyüğü doğuya doğru beklenebilir." değerlendirmesinde bulundu.

"ARTÇILAR OLURSA TEHLİKELİ BİR DURUM SÖZ KONUSU OLMAZ" 

Neotektonik ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Haluk Selim, meydana gelen depremle ilgili değerlendirmede bulundu.

Selim, “Deprem yaklaşık 15 km uzunluğa sahip olan bu fayın etkisiyle olmuştur. Bu fay Düzce çek-ayır havzasının hemen kuzeyinde yer alır. Çilimli Fayı literatürde bilinin ve Kuzey Anadolu Fayı’na paralel olarak uzanan aktif bir faydır. Meydana gelen bu deprem 12 Kasım 1999 depremini meydana getiren Kuzey Anadolu Fay sisteminin kuzeyinde gerçekleşmiştir. Eğer 6 ile 8 saat arasında artçıları olmazsa bir başka depremin habercisi olabilir. Bu durum tehlike arz eder. Ama artçılar olursa tehlikeli bir durum söz konusu olamaz” diye konuştu.
Kaynak : Haber7
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL