Çeçen komutanın eşinin Rusya'ya iade tehlikesi sürüyor

GÜNDEM 24 Şubat 2016 13:42
Videoyu Aç Çeçen komutanın eşinin Rusya'ya iade tehlikesi sürüyor

Rusya’ya iade edilme tehlikesi ile karşı karşıya kalan şehit Abdulvahid Edelgiriev’in eşi Zalına Edelgiriev ile gerçekleştirilen röportajı önemine binaen dikkatlerinize sunuyoruz.

Rusya’ya iade edilme tehlikesi ile karşı karşıya kalan şehit Abdulvahid Edelgiriev’in eşi  Zalına Edelgiriev ile röportaj gerçekleştirdik.

Geçen hafta içerisinde İstanbul’da karakola çağrılan ve sınır dışı edilmek istenen şehid Çeçen Komutanın eşi Zalına Edelgiriev, sivil toplum kuruluşlarının baskıları sonucunda polis merkezinde salıverilmişti. Zalına Edelgiriev, doğumdan sonra tekrar Rusya’ya iade edilme durumu ile karşı karşıya.

İlk eşi Çeçenistan savaşında şehid olan ve daha sonra Abdulvahid Edelgiriev'in ile evlenen Zalina Tazaeva, onu da geçtiğimiz yıl 1 Kasım'da Başakşehir'de otomobiliyle evine giderken oturduğu evin otoparkının girişinde kar maskeli 2 kişi tarafından açılan ateş ile kaybetti.

9 aylık hamile olan Edelgiriev, Rusya’ya iade edime tehlikesi ile karşı karşıya.

3 çocuk sahibi ve şu an 9 aylık hamile olan Edelgiriev, 2011 yılından bugüne kadar "insani ikamet izni" kapsamında Türkiye'de yaşıyor.

Medya Times’ten Merve Şentürk, şehid Çeçen komutanın eşi Zalina Edelgiriev ile görüştü
.
Rusya’ya neden iade edilmek isteniyor?, Türkiye neden iade etmede ısrarcı davranıyor?, Türkiye’den ne talebiniz var? .

İşte o söyleşi:

S: Türkiye’ye neden geldiniz? , geliş amacınız nedir?

C: Türkiye’den başka gidecek yerimiz yoktu ve bize yardım edecek kimse yok. Rusya’nın baskıcı politikası ve Çeçenistan’da her türlü islami yaşantımıza müdahale etmesi, bizleri ister istemez hicret etmeye itti. Bizleri kendi vatanımızda rahat bırakmıyorlar, bizleri dinimizi yaşamamız için rahat bırakmıyorlar.

Hem Rusya’dan hem de Çeçenistan’ın politikaları, canımızdan bezdirdi, hukuk yok, düzen yok, can emniyetimiz yok. Her an tutuklanma ve cinayete kurban olma tehlikesi yaşıyoruz. İşte bu sebeplerden dolayı Türkiye’ye hicret ettik. Orda kalsaydık ya Rus-Çeçenistan yönetimi tarafından öldürüldük yada tutuklanırdık.

S: Rusya sizi neden istiyor?

C: Çeçenistan Rusya savaşında benim ilk eşim direniş güçleri safındaydı. Ruslara karşı mücadele ediyordu. Ve bu savaşta şehid edildi. Rusya ve Çeçenistan yönetimi, kendisine karşı savaşan kişilerin ailelerinden intikam almak işitiyor. Ruslara karşı şehid olan benim iki çocuğumun babasıdır.

Ve yine ikinci eşimi, küçük oğlum Muhammed’in babasını da geçen kasım ayında şehit ettiler. Rusya ve Çeçenistan yönetimi, direnişçi ailelerin ortadan kaldırmak istiyor. Bunun içinde iade talebinde bulunuyor. Ben zaten 7 yıldır Rusya ya gitmedim gitmek de istemiyorum.

S: Türkiye’de emniyet müdürlüğü sizi neden iade etme girişiminde bulundu?

C: Sebebini bilmiyorum, biz kimseye zarar vermedik, emniyet müdürlüğüne gittiğimde benim ve iki çocuğumun ikametgâh ve oturma izin belgelerini kasıtlı olarak vermiyorlar, küçük oğlumun ise hala evraklarını kaydetmediler eğer bizi gönderirlerse, küçük oğlum burada kalacak ben iki çocuğumla sınır dışı edileceğim. Oğlum Muhammed İstanbul safa hastanesinde doğdu ama pasaport çıkmadı.

S: Peki Türkiye den talebiniz nedir?
 
C: Biz burada yaşamak istiyoruz, fazla bir şey istediğimiz yok aslında. Oğlum Saad ve kızım Safiye burada okuyorlar ve burada vatandaşlık alıp burada yaşamak istiyoruz, bizim kimseye bir zararımız olmadı ve inşallah olmayacakta, bize yardımcı olan herkesten Allah razı olsun .


 
Kaynak : medya times
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X