Çeçenistan'da Dayatılan Kadirov Dini

KAFKASYA 1 Ağustos 2018 04:03
Videoyu Aç Çeçenistan'da Dayatılan Kadirov Dini

Kadirov'un Çeçenistan'da dayatmaya çalıştığı İslam(!) anlayışı dini konularda bilgisiz bir çok kişi tarafından bile hayretle karşılanıyor.

Sizler için tercüme ettiğimiz bu iki videoda Kadirov'un İslamdan ne kadar uzak bir anlayışa sahip olduğu gözler önüne seriliyor. Videolarda Peygamberlerin bile Kunta Hacı'ya mürit olamadıkları için Allah'a sitemde bulunduğunu ve Kadirov'un ise Kunta Hacı'nın yolunu güçlendirmek için Allah tarafından gönderildiğini ve Kunta Hacı'nın tekrar yeryüzüne döneceğinin insanlara anlatıldığını izleyeceksiniz.

Rusya bölgeyi işgal etmesinden sonra kendi çıkarlarına hizmet edecek işbirlikçiler eliyle işgale karşı direniş ruhunu yıkma çalışmalarını hızlandırdı. 

Daha önce Müridizm hareketi kurarak cihadi bir anlayışla tüm Kafkasya'da Ruslara kök söktüren Şeyh Şamil'in karşısına Kunta Hacı denilen birini ortaya çıkaran Rusya; tıpkı tarihte olduğu gibi şimdi de aynı argumanlara sarıldı.


Kunta Hacı Kimdir?

Cihadi bir hareket olan Şeyh Şamil anlayışını yenemeyeceğini anlayan Rusya içeriden satın aldığı Kunta Hacı denilen zatı bir takım tiyatro oyunlarıyla "Allah dostu" gibi lanse ettirmişti. Ruslar halk nezdinde Kunta Hacı'nın mübarek bir şahıs olmasını sağlayabilmek için bir plan gerçekleştirmişlerdi. Tekkede müritleriyle zikr halinde olan Kunta Hacı'ya Ruslar formaliteden bir operasyon düzenlerler ve Kunta Hacı dışındaki herkesi gözaltına alırlar. Müritler arasında ise Kunta Hacı'nın Allah tarafından düşmana gösterilmediği yalanını yayarlar. Böylelikle Kunta Hacı'nın Allah tarafından korunduğu söylentileri yayılır. 

Kısa sürede halk arasında ünlenen Kunta Hacı tıpkı Ramzan Kadirov 'un babası Ahmet Kadirov gibi Ruslarla savaşılmaması gerektiğini telkin etmeye başlar. Şeyh Şamil hareketinin karşısında ortaya çıkarılan bu teslimiyetçi sufi anlayış gitgide Kafkasya'da özellikle Çeçenistan bölgesinde güçlenir. 


Kadirov'un Kunta Hacı Anlayışı

Rusya tarafından göreve getirilen baba ve oğul Kadirovlar geçmişte örneklik teşkil eden şahsiyetlere karşı unutturma politikasını uygulamaya başlarlar. İmam Şamil, Uzun Hacı, İmam Mansur gibi direniş önderlerinin isimleri ve resimleri ders kitaplarından çıkarılarak onların yerine Kunta Hacı ve onun silsilesinin şeyhleri koyarlar. Olmadık hikayeler uydurulur hatta Kunta Hacı adına İslam(!) Enstitüleri açarak bir fenomene dönüştürülmeye çalışılır.

Yeni Hedef Ilımlı Selefilik

Neyse ki İslam akidesine tamamen ters olan bu inanış biçimi yeni yetişen gençler de çok fazla rağbet görmemektedir. Kafkasya'da ihanetin ve boyun eğmişliğin simgesi haline gelen bu sufi anlayışa karşı gençler mesafeli durdular. Günümüzde bambaşka bir boyuta bürünen direniş; düşmana karşı mücadelede Selefi Sünni anlayışta hayat bulur.

Gençlerin büyük teveccüh ettiği bu anlayışa karşı "Kunta Hacı'nın Güvercinleri" bir şey yapamamaktadır. 

Günümüzde sufizmin gençler üzerinde bir etki yaratamadığını gören Rusya Kafkasya Emirliğiyle mücadele için başka yollar geliştirmeye başlamıştır. Edindiğimiz araştırmalara göre Rusya kendisine itaat edecek yeni selefi görünümlü bir yapılanmanın hazırlıklarını senelerdir yapmaktadır.
Kaynak : KHA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...