Çiftçiden TRT payı kaldırılıyor!

GÜNDEM 4 Kasım 2021 16:58

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, elektrikte TRT payının tarımsal sulama abonelerinden kaldırılacağını Meclis'te yaptığı konuşmada duyurdu. Düzenleme çiftçinin faturalarına nasıl yansıyacak?

Çiftçinin en önemli maliyet girdilerinden biride elektrik... Tarımsal sulama abonesi olan yüzbinlerce çiftçinin elektrik dağıtım şirketlerine milyarlarca birikmiş elektrik faturası borcu bulunuyor. Çiftçinin elektrik borcunun 5 milyar TL olduğu belirtiliyor. Dün TBMM Genel Kurulu’nda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez enerji sektörüne yönelik mesajlar verdi. Bakan Fatih Dönmez, elektrikte TRT payının tarımsal sulama abonelerinden kaldırılmasına ilişkin çalışmayı da TBMM grubuna gönderdiklerini söyledi. Söz konusu düzenlemenin yasalaşmasının ardından tarımsal sulamada TRT payı düşecek. Enerji sektörü uzmanları, tarımsal sulamada TRT payının yüzde 2 olduğunu belirterek, “TRT payı, kısaca PST olarak bilinen ‘perakende satış tarifesi’ üzerinden tahsil ediliyor. PST üzerinden yüzde 2 TRT payı alınıyor.” dedi.

 
100 LİRALIK ELEKTRİK FATURASINA 1.3 LİRA AZ YANSIYACAK

KRT TV'den Olcay Aydilek'in haberine göre, uzmanlar PST üzerine daha sonra vergi, fon ve diğer payların eklendiğini ve nihai tüketici tarifesinin oluştuğunu belirterek, “Nihai tüketici tarifesi dikkate alındığında TRT payının kaldırılmasının tarımsal sulama abonesine ve bu abone grubunun faturasına etkisi yüzde 1.3 olacak” diye konuştu. Uzmanlar, “Daha açık söyleyelim. Örneğin, bir tarımsal sulama abonesine aylık 100 TL fatura geliyor. TRT payı kaldırıldığında 1.3 TL daha az fatura gelecek. Faturası, bu kadar düşecek. Faturada çok ciddi bir değişiklik söz konusu olmayacak” dedi.

ÇİFTÇİNİN MİLYARLARCA ELEKTRİK FATURASI BORCU VAR
Uzmanlar, tarımsal sulama abonelerinin elektrik dağıtım şirketlerine birikmiş milyarlarca lira borcu olduğunu belirterek, “Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerinde görevli Dicle Elektrik Dağıtım AŞ’nin, tarımsal sulama kapsamında alacakları toplamı faiziyle birlikte 5 milyar TL olduğu belirtiliyor. Bu borçlara çözüm üretilmesi, tarımsal ürün arz güvenliği açısından büyük önem taşıyor.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL