Çin: ABD yanlış eylemleri düzeltmeli

GÜNDEM 23 Mayıs 2019 19:20
Videoyu Aç Çin: ABD yanlış eylemleri düzeltmeli

Çin Ticaret Bakanlığı, ABD’nin ticaret savaşını sona erdirmek için Çin ile müzakerelere devam etmek istiyorsa, yanlış eylemlerini düzeltmesi gerektiğini ifade ederek, bu görüşmelerin karşılıklı saygıya dayanması gerektiğini vurguladı.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, Pekin’de yaptığı haftalık basın toplantısında, ABD’nin gerginliği tırmandırdığını ve küresel ekonomideki durgunluk fırsatlarını güçlendirdiğini söyleyerek, Pekin’in Çinli firmaların çıkarlarını korumak için gerekli adımları atacağını ifade etti.

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz hafta ABD’li telekomünikasyon şirketlerinin ulusal güvenlik riski oluşturan yabancı şirketler tarafından üretilen ekipmanları almasını engellemişti.

Trump, ulusal bir acil durum emri yayımlayarak, ABD yapımı dışında telekomünikasyon ekipmanı kullanımını yasaklamıştı.

Çıkartılan ulusal acil durum emrinin, Çinli teknoloji şirketi Huawei'yi saf dışı bırakmak için yapıldığı ve bunun ABD’nin ticaret savaşı yaşadığı Çin'e yönelik bir hamle olduğu düşünülmüştü.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Trump'ın emrinin, ABD’yi dış düşmanların giderek artan şekilde, bilgi ve iletişim teknolojisinde kullanılan altyapıları ve servislerdeki kırılganlıkları istismar etme çabalarından korumayı amaçladığı belirtilmişti.
Kaynak : şarkul avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...