Çin, Avrupalı diplomatları Uygurların durumunu görmek üzere Sincan’a davet edecek

DOĞU TÜRKİSTAN 21 Mart 2019 13:50
Videoyu Aç Çin, Avrupalı diplomatları Uygurların durumunu görmek üzere Sincan’a davet edecek

Çin, ülkesindeki Avrupalı diplomatları, Uygur Türklerinin durumunu yerinde görmek üzere Sincan bölgesine davet etmeyi planlıyor.

Reuters, Çin Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırarak verdiği haberinde, Avrupalı diplomatların ziyaretinin mart ayı sonunda gerçekleşmesinin öngörüldüğünü duyurdu.

Pekin’deki bazı Avrupalı diplomatlara davetin gayri resmi yollardan, "nabız yoklama" şeklinde şimdiden ulaştığını duyuran Reuters, Avrupalı büyükelçilerin tam olarak nereye götürülecekleri ve kimlerle görüştürülecekleri konusunun ise henüz netlik kazanmadığını duyurdu.

Ziyaretin gerçekleşmesi halinde batılı diplomatlar, ilk defa Uygur Türklerinin koşullarını yerinde görme imkanına sahip olacak.

BM: Etnik Uygur kökenli bir milyon kişi kamplarda alıkonuyor

BM Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi, geçen yıl Çin’de etnik Uygur kökenli bir milyona yakın kişinin kitlesel olarak gizli bir şekilde toplama kamplarını andıran yerlerde tutulduğuna dair güvenilir bir çok rapor geldiğini duyurmuştu.

Pekin yönetimi, inşa edilen söz konusu yapıların "rehabilitasyon merkezi" ya da "mesleki eğitim merkezi" olduğunu belirtiyor.

Kaynak : euronews
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X