Çin ABD’nin vergi hamlesine karşı ihtiyatlı

DÜNYA 12 Mayıs 2019 13:08
Videoyu Aç Çin ABD’nin vergi hamlesine karşı ihtiyatlı

Çin Başbakan Yardımcısı Liu Hee, “Pekin ve Washington’ın ABD Başkanı’nın uygun gördüğü tarihte Pekin'de yeni bir müzakere turu düzenleme konusunda uzlaştığını” açıkladı.

ABD, Çin'den ithal edilen 200 milyar dolar değerindeki ürünlere uygulanan gümrük vergisini yüzde 15 oranında artırdı.

Çin saati ile Perşembe günü gece yarısından önce Çin liman ve havaalanlarından çıkan ürünlere uygulanan yüzde 10'luk vergi yürürlüğe girerken, daha sonra çıkan 5 bin 700 ürün yüzde 25'lik vergiye tabi olacak.

Liu, bir anlaşmaya varılma şansı konusunda temkinli iyimserliğini dile getirse de, Çin’in geri adım atmayacağını vurguladı. “Çin, vergilerdeki son artışa şiddetle karşı çıktı ve yanıt vermek zorunda kaldı” dedi. 

Çin Devlet Televizyonu, görüşmelerin baş müzakerecisi Liu'dan yaptığı alıntıda: “Aksine, iki ülke arasındaki müzakerelerde küçük başarısızlıkların doğal ve kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum, ileriye baktığımızda ihtiyatlı bir şekilde iyimser kalıyoruz” dediğini vurguladı.

Ancak ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin CNBC'ye Cuma günü yaptığı açıklamada, Çin ile şu ana kadar planlanan müzakerelerin hiçbirinin sonuç vermediğini belirtti.

ABD, Cuma günü Çin ile olan ticaret savaşını hızlandırarak, ticari anlaşmayı kurtarma konusundaki görüşmelerde Çin malları için 200 milyar dolarlık vergileri artırdı.

Bu bağlamda, Amerika  üreticilerini aşırı gümrük vergisi ödememek için Çin malı ithal etmek yerine ABD'de üretime çağırdı. 

Trump Twitter'da “Gümrük vergilerinden kaçınmanın kolay yolu nedir?  Amerika Birleşik Devletleri'nde mal üretip satmak. Çok basit” ifadelerini kullanmıştı.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...