Çin'den ABD'ye uyarı: Pişman olacaksınız!

GÜNDEM 10 Mayıs 2019 13:51
Videoyu Aç Çin'den ABD'ye uyarı: Pişman olacaksınız!

ABD Başkanı Donald Trump bugün, 200 milyar dolarlık Çin mallarına yönelik uygulanan gümrük vergisini yüzde 25’e yükseltirken, Pekin yönetimi iki tarafın ticaret anlaşmasını kurtarma girişimde yapılan müzakerelerde gerginliğin artabileceği konusunda uyardı.

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, karar için ABD’nin pişman olacağı belirtilerek, ayrıntı verilmeden gerekli önlemlerin alınacağı aktarıldı.

Vergi artış kararı, ABD ve Çinli müzakerecilere arasında devam eden müzakereler aynı döneme denk gelirken, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında 10 aydır devam eden ticaret savaşının sona ermesi bekleniyordu.

Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer arasında dün 90 dakikalık bir görüşme gerçekleşti. Görüşmelerin bugün de sürmesi bekleniyor.

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, görüşmelerin devam ettiğini belirtilirken, ABD ve Çin’in yarı yolda bulaşabileceklerini umduklarını ve ortak çaba göstererek konuyu işbirliği ile istişare yoluyla çözebilecekleri aktarıldı.

ABD Gümrük ve Sınır Koruma Birimi'nin (CBP) verdiği bilgiye göre bu gümrük vergisi artışı bugün TSİ 07:01'den sonra Çin'den ABD'ye giden kargolara uygulanacak.

CBP sözcüsü, Çin limanları ve havaalanlarından gece yarısından önce ayrılan 5,700'den fazla ürün kategorilerinin başlangıçtaki yüzde 10 vergi oranına tabi olacağını söyledi.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...