Çin Dışişleri Bakanı: Dünya Suudi Arabistan liderliğindeki G20 zirvesinden umutlu

İSLAM DÜNYASI 19 Kasım 2020 16:00
Videoyu Aç Çin Dışişleri Bakanı: Dünya Suudi Arabistan liderliğindeki G20 zirvesinden umutlu

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dünyanın Suudi Arabistan liderliğindeki G20 zirvesinden umutlu olduğunu söyledi. Wang Yi, Suudi Arabistan liderliğinde, koronavirüse karşı aşı geliştirme, makroekonomik politikalar, ticaret, yatırım ve dijital ekonomi alanlarında olumlu sonuçlar elde edildiğini belirtti.

Çinli Bakan, Şarku’l Avsat’la yaptığı röportajda, ülkesinin Kovid-19 dosyası hakkında şeffaf olmadığına yönelik suçlamaları reddederek, araştırmaların ve delillerin bu durumun aksini ispatladığını ifade etti.

Dışişleri Bakanı Wang Yi, Amerikan zorbalığını ve sıfır toplamlı oyununu, soğuk savaş mantığı ile oynamayı reddettiğini bildirdi. Ayrıca Bakan salgını siyasallaştırmama çağrısında bulundu.

Wang Yi açıklamasının devamında, ABD’nin Çin’in gelişimine ve diğer gelişen ekonomilere objektif bir şekilde yaklaşacağına dair umudunu dile getirdi.

Yemen’deki siyasi çözüm için, Stockholm Anlaşması ile “Riyad Anlaşması’nın önemine vurgu yapan Bakan, Suriye meselesinin barışçıl çözümü noktasında önlerinde yeni bir fırsatın olduğunu da belirtti.

Öte yandan, Wang Yi, Libya sorununun siyasi bir çözüm olmaksızın çözülemeyeceğini vurguladı. Libya’nın egemenliğine saygı duyulması gerektiğini ve dış güçlerin Libya’nın işlerine müdahale etmemesi gerektiğini belirten Bakan, ülkesinin Libya’daki ateşkes anlaşmasına verdiği desteği yineledi.
Kaynak : aawsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL