Çin'e suç duyurusu

GÜNDEM 5 Ocak 2022 11:58
Videoyu Aç Çin'e suç duyurusu

İşgalci Çin güçlerinin Doğu Türkistan’da gerçekleştirdiği mezalim hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

İstanbul’da suç duyurusunda bulunan Uygurlar hükümete seslendi:

Çin güçlerinin Doğu Türkistan’daki gerçekleştirdiği zulümler Türkiye’de yargıya taşınıyor. Çin tarafından Uygurlara yönelik işlenen soykırım, işkence, tecavüz ve insanlığa karşı suçların yargıya taşınması amacıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu. Suç duyurusunun ardından avukatlar ve mazlum Uygurlar tarafından basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında, “Çin; Doğu Türkistanlılara yönelik dini ve etnik temelli, soykırım, kasten öldürme, işkence, kötü ve zalimane muamele, zorla kaybettirme, hürriyeti tehdit, adil yargılanma hakkı ihlali, haksız ve keyfi tutma, toplama kamplarında, karakol ve cezaevlerinde işkence ve tecavüz, zorunlu kürtaj ve kısırlaştırma uygulaması, zorla Çinlilerle evlendirme, Akraba Aile Projesi adı altında ev içine Çinli erkeği zorla kabul ettirme, zorla uzak bölgelere taşınarak, buralarda zorunlu çalıştırma, aile parçalanması ve çocukların annelerden alınması, kılık kıyafet ve etnik, kültürel ve inanca dair pratiklerin yasaklanması, isimlerin değiştirilmesi, ömür boyu çalışmaya mahkûm edilecek şekilde sistematik para cezaları vb. suçlar işlemektedir.” ifadeleri kullanıldı.


SUÇLAR ŞÜPHEYE YER BIRAKMAYACAK ŞEKİLDE ORTAYA KONDU
Çin güçlerinin Doğu Türkistanlılara yönelik gerçekleştirdiği zulümlerin Türk Ceza Kanunu’na dayanarak evrensel yargı yetkisi çerçevesinde yargıya taşındığı kaydedilirken Çin Devlet Başkanı Xi Jinping başta olmak üzere siyasi sorumlular, toplama kampı müdürleri, bazı karakol ve toplama kamplarındaki işkenceci polis memurları ve görevliler, yerel güvenlik personeli ve yöneticileri, karakol sorumluları, tecavüz suçlarına karışmış olanlar arasında isimleri tespit edilen 112 kişinin savcılığa bildirildiği öğrenildi. Söz konusu açıklamada, “Suç duyurusunda soykırım suçuna, işkence ve tecavüz suçlarına delilleriyle birlikte geniş yer verilmiştir. Toplama kamplarında tecavüz olayları ve sistematik cinsel saldırı suçları son zamanlarda kamplardan bir şekilde kurtulan tanıkların anlatımı ve adli tıp muayenelerinde tespit edilmiştir. Suçlar hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde açıkça belgeleriyle ortaya konmuştur. Tanık ifadeleri, fotoğraf ve videolar, resmi ve sivil kuruluşların raporları, bilgi ve belgeler halen dilekçemizde yer alan tüm suçların işlenmeye devam ettiğini göstermektedir. Suçlanan kişiler hakkında yürütülecek tahkikat tamamlanıncaya kadar haklarında tutuklama tedbirine başvurulması hukuki bir zorunluluktur” denildi.

“TECAVÜZ EDİLEN TÜM KADINLAR ADINA ADALET İSTİYORUM”
Doğu Türkistan’da gerçekleştirilen zulümlere dair yapılan basın açıklamasında mağdur Uygurlar da söz aldı. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Meryem Nazimi, kardeşinin dört yıldır hapiste bulunduğunu ve Çin tarafından kendisine dair bir bilgi alamadığını söyledi. Çin’in milyonlarca insanı toplama kampına kapattığını kaydeden Nazimi, “Çin toplama kampında bulunanlara işkenceler yapmakta ve onların organlarını satmakta. Kız kardeşim ve tecavüz edilen tüm kadınlar adına adalet istiyorum. Bu soykırım durdurulsun.” ifadelerini kullandı. Kardeşinin hiçbir suçu olmadığını dile getiren Meryem Nazimi, zulme karşı susulmamasını talep etti ve hükümete kız kardeşine sahip çıkılması çağrısında bulundu.

“AİLEMDEN HABER ALAMIYORUM”
Ailesi toplama kampı mağdurlarından olan Nur Muhammed Uygur, Millî Gazete’ye açıklamalarda bulundu. 2016’dan beri Türkiye’de bulunduğunu dile getiren Uygur, babasının toplama kampında öldürüldüğünü belirtti. Eşinin ve çocuklarının nerede olduğunu bilmediğini söyleyen Uygur, annesinin yaşayıp yaşamadığını da bilmediğini kaydetti. Türkiye hükümetine seslenen Nur Muhammed Uygur, “Bakanlıktan, hâkimlerden ve savcılardan adalet istiyorum. Lütfen sesimizi duyun” sözlerini sarf etti.

“AKRABALARIMIN EVİNE ÇİNLİ ERKEK YERLEŞTİRİLDİ”
Jevlan Shirmehmet de Türkiye’ye eğitim için geldiğini ve bu nedenle annesinin toplama kampına atıldığını belirtti. Ailesine ulaşamadığını ve kendilerinden haber alamadığını kaydeden Shirmehmet, “Adalet niçin var, hukuk niçin var, bu zulümler tecavüzler neden devam ediyor? Eğer hukuk varsa bu soykırım durdurulmalı. Türk adaletine güveniyoruz.” diye konuştu. Shirmehmet’in ardından söz alan Magfire Emin de beş senedir ailesinden haber alamadığını söyledi. Babaannesinin toplama kampında öldürüldüğünü kaydeden Emin, “Akrabalarımın evine Çinli erkek yerleştirildi. Doğu Türkistan’da kızlar tecavüze uğramakta. Ben onları düşündükçe kahroluyorum. Hukuka inanıyoruz. Lütfen bu zulme karşı susmayınız” dedi.
Kaynak : Milli Gazete
1000
icon
Yanar Dönmez 5 Ocak 2022 18:24

Neden kimsede çıkıp demiyor , Çin def olup gitsin orası Türk toprağı işgale son verilsin demiyor, onun yerine zulume son verilsin derler , sanki zulume son verip Çin orda kalmaya devam edebilir demeye getiriyorlar sözü.

0 0 Cevap Yaz


Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL