Çin ile ABD arasında yeni kriz! Resti çektiler

DÜNYA 11 Şubat 2019 20:05
Videoyu Aç Çin ile ABD arasında yeni kriz! Resti çektiler

ABD’li bir yetkiliye göre, iki ABD savaş gemisi, Güney Çin Denizi'ne girerek, Çin’in egemenlik iddia ettiği adaların yakınında yol alıyor.

Reuters'a konuşan ve ismi açıklanmayan ABD'li bir askeri yetkili, güdümlü füzeler taşıyan iki ABD savaş gemisinin, tartışmalı Spratly adalarında bulunan Mischief Resifi’ye 12 deniz mili kadar yaklaştığını söyledi.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ilişkilerin gergin olduğu bir zamanda, ABD’nin bu adımı, Pekin'i kızdırma potansiyeli taşıyan bir hareket olarak görülürken, ayrıca Washington’un, tartışmalı adalara hakim olmak isteyen Çin’in, stratejik bölgede dolaşım özgürlüğünü kısıtlama girişimlerine karşı koyma kararını da yansıtıyor.

Çin, stratejik Güney Çin Denizi'nde egemenlik talep ederken, ABD ve müttefiklerini, Çin tarafından kontrol edilen adaların yakınına girmesi nedeniyle eleştiriyor.

Pekin ve Washington arasında yaşanan ticaret savaşı, kendilerine milyarlarca dolara mal olup küresel piyasaları sarsarken, her iki taraf da 1 Mart tarihinden önce bir anlaşmaya varmaya çalışıyor.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...