ÇİN KAMPLARINDA ALIKONULAN DOĞU TÜRKİSTANLILARIN SAYISI 3 MİLYONA ULAŞTI!

İSLAM DÜNYASI 15 Mayıs 2019 01:28
Videoyu Aç ÇİN KAMPLARINDA ALIKONULAN DOĞU TÜRKİSTANLILARIN SAYISI 3 MİLYONA ULAŞTI!

Çin rejiminin toplama kamplarına hapsettiği Uygur ve Kazak Müslümanların sayısının 3 milyonu bulduğu açıklandı.

The New Arab ve Middle East Eye adlı medya kuruluşlarının köşe yazarlarından CJ Werleman, ABD İstihbarat teşkilatlarının Çin’in toplama kamplarında alıkoyduğu Müslümanların sayısının 1 milyondan 3 milyona çıktığını tespit ettiklerini öne sürdü.

Werleman, Twitter üzerinden konuyla ilgili olarak, “2019, 1944 değil – 3 milyon insana bir toplama kampında dini kimlikleri nedeniyle istismara uğruyor. Eski bir tutuklu olan Gülbahar Jalilova’ya göre Uygur bir Müslümanın Çin toplama kampına gönderilmesinin birkaç nedeni var: “Türkiye’ye seyahat etmek, telefonunuzla dua eden birinin görüntüsünü çekmek, İngilizceye çevirmek ve başörtüsü giymek.” Aslında, Uygur Müslümanlarının (Doğu Türkistan’daki) toplama kamplarına gönderilmesinin 48 nedenini biliyoruz.Bunlar dahil…” diye kaydetti.

Çin yönetiminin kadın, çocuk ayrımı gözetmeksizin kendi inanç ve kültürlerini yaşatan Uygur ve Kazak Türklerini, çoğu zaman kültürel-dini sembollerini bahane ederek toplama kamplarına hapsediyor. Çin yönetimi “eğitim” adı altında daimi takibat altında tuttuğu Doğu Türkistanlıları radikal unsurlar olarak lanse etmeye çalışıyor.

Kaynak : QHA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL