ÇIPLAK ARAMA İDDİALARI SORUŞTURMA BEKLİYOR!

İSLAM DÜNYASI 19 Aralık 2020 10:30
Videoyu Aç ÇIPLAK ARAMA İDDİALARI SORUŞTURMA BEKLİYOR!

Cezaevindeki kadın mahkumların çıplak aramaya zorlandığı iddiası sosyal medyada çok fazla kullanıcı tarafından dile getirilirken Uşak’ta 30 üniversitesi öğrencisi kadının Emniyette çıplak aramaya maruz bırakıldıkları öne sürüldü.

HDP Kocaeli Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun meclis kürsüsünde gündeme taşıdığı 'cezaevlerinde çıplak arama' iddiaları hakkında hala resmi bir soruşturma açılmış değil.

Gergerlioğlu, 31 Ağustos'ta Uşak'ta FETÖ operasyonunda gözaltına alınan kadınlara, Uşak Emniyeti'nde çıplak arama yapıldığını duyurmuştu. Gergerlioğlu daha sonra 'çıplak aramaya sessiz kalma' isimli bir kampanya başlattı. Ve başı açık kapalı, erkek kadın yüzlerce kişi tarafından Polis göz altısında, cezaevi ziyaretinde, tutuklu veya mahkum olarak çıplak arandığını iddia eden mağduriyet mesajları paylaşıldı…

Ancak ne İçişleri ne de Adalet bakanlıklarından konuşulması bile utanç verici olan bu iddia ve şikayetler hakkında tatmin edici bir açıklama yapılmadı.

Kamuoyundaki seslerin yükselmesinden sonra AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Euro News Türkçe’ye verdiği röportajda konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Aynı zamanda Avukat olan Özlem Zengin’in söz konusu iddialar kişi, yer ve tarih bakımından çok somut olmasın rağmen araştırma ve soruşturma gerekliliğinden hiç bahsetmeden “Türkiye'de çıplak arama yok, Gergerlioğlu Meclis'i terörize ediyor” şeklinde inkarcı ve itham edici bir yaklaşımda bulunması tepkiyle karşılandı.

Zengin yaptığı açıklamada, “Ben Türkiye’de çıplak arama olduğuna asla inanmıyorum, yok böyle bir şey. Zaten bu konuya İçişleri Bakanımız genel kurulda cevap verdi. Bunu çok net söyleyeceğim, bu bir FETÖ yöntemidir. Ne münasebet, hem de bahsettiği kadınlar mütedeyyin kadınlar. Bütün hayatı kadın mücadelesi ile geçmiş bir insanım, böyle bir şeye müsade edebilir miyiz biz? Bir kadının böyle aranmasına biz tahammül edebilir miyiz? Akıl var, mantık var..” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan iddiaların odağındaki Uşak Emniyet’indeki çıplak aramayla ilgili Uşak Valisi Funda Kocabıyık’tan açıklama geldi.

Vali Kocabıyık tarafından sosyal medyada yapılan açıklamada, "Hukuktan ve mevzuattan bir milim sapmadan görev yapan emniyet güçlerimizin fedakârca çalışmaları ve mücadelesinin; bölücü örgüt propagandasının konusu haline gelmesi kabul edeceğimiz bir husus değildir.

Yaşananlar göstermektedir ki FETÖ ve PKK terör örgütleri aynı amaç uğrunda birleşmişlerdir. Bir kadın Vali olarak söylüyorum; HDP milletvekili tarafından defalarca yalanlamamıza rağmen sistematik olarak gündeme getirilen bu iftira tamamen hayal mahsulü ve kötü bir yalandır. Olayla ilgili kamera kayıtları mevcut olup, avukat görüşmelerinde de bu konu hiç gündeme gelmemiştir" denildi.

HDP’li Gergerlioğlu ise hem Özlem Zengin’in hem de Uşak Valisi Funda Kocabıyık’ın kendisiyle ilgili söyledikleri sözlere twitter hesabından yanıt verdi:

Gergerlioğlu yaptığı paylaşımlarda“Çıplak arama ile binlerce kadını utanç, korku içinde bırakanlar bir de üstüne inkar, iftira ve yalanla suç bastırmaya çalışıyor. Halen kadınlardan yazılı, görsel bir çok açıklama geliyor. Kaç bininci açıklamada utanacaksınız, bu hayasızlığı örtmekten vazgeçeceksiniz! @AvOzlemZengin

“Hepimiz Uşak Valisinin yalan açıklamasının hepimiz farkındayız. Biliyor ki araştıracağız desek bile 10-20 yıl bakarız sonra üzerini örteriz diyor.

Üstü örtülecek hiçbir şey yok. Bize bu işkencelerle ilgili çok sayıda başvuru geliyor. Uşak Emniyetinde de genç kadınlar bana ulaştılar ve yaşadıkları işkenceyi anlattılar.” ifadelerini kullandı.

Nihayetinde söz konusu iddialar çok vahim ve utanç verici niteliktedir. Hükümet medyaya demeç verip polemik yapmak yerine mahremiyeti ifşa eden, insan onurunu aşağılayan ve ahlak duygusunu zedeleyen bu iddialara karşı acilen soruşturma başlatıp meseleyi aydınlatmakla yükümlüdür.

Zira kişinin suçu veya vasfı ne olursa olsun, taciz ve işkence anlamına gelen ve ne İslami ne de insani açıdan bir zemine oturtulması mümkün olmayan bu tür zalimane uygulamalar kabul edilemez!

Kaynak : köklü değişim
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası
Askıda Meal

MD DİJİTAL