Darbeci Sisi'den Libya'ya askeri müdahale sinyali

MISIR 25 Temmuz 2020 03:34
Videoyu Aç Darbeci Sisi'den Libya'ya askeri müdahale sinyali

Mısır'ın darbeci cumhrubaşkanı Sisi ‘23 Temmuz Devrimi’nin 68’inci yıldönümü vesilesiyle Mısır Devlet Televizyonu’nda yaptığı konuşmada, “Çevremizde olup bitenler, Mısırlıların tek yürek olmasını gerektiren son derece tehlikeli meselelerdir. Ulusal güvenliğimize yönelik tehditler, halkın imkanlarını korumak için geniş bir yeteneğe sahip olmamızı gerektiriyor” ifadelerini kullan


Abdulfettah es-Sisi dün, vatandaşlarını ‘(Mısır’ın) yakın tarihinde görmediği’ zorluklarla yüzleşmeye çağırdı. Sisi, ‘23 Temmuz Devrimi’nin 68’inci yıldönümü vesilesiyle Mısır Devlet Televizyonu’nda yaptığı konuşmada, “Çevremizde olup bitenler, Mısırlıların tek yürek olmasını gerektiren son derece tehlikeli meselelerdir. Ulusal güvenliğimize yönelik tehditler, halkın imkanlarını korumak için geniş bir yeteneğe sahip olmamızı gerektiriyor” ifadelerini kullandı.

Sisi'nin bu uyarıları, Mısır Silahlı Kuvvetleri’nin ‘Mısır’ın ulusal güvenliğine doğrudan tehdit oluşturduğunu’ düşündükleri Libya'daki ‘suç işleyen milislerle’ ve ‘yabancı terörist unsurlarla’ savaşmak için ‘olası bir askeri müdahaleye’ hazırlandıkları bir dönemde yaptı.

Mısır parlamentosu geçtiğimiz pazartesi günü Cumhurbaşkanı Sisi'ye, Mısır destekli Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu (LUO) ile Türkiye tarafından desteklenen Trablus'taki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) arasında şiddetli bir çatışmaya tanık olan Libya'ya askeri müdahale için yeşil ışık yaktı.

Sisi dün yaptığı konuşmada vatandaşlarına şöyle seslendi:

“Etrafımızda, tüm Mısırlıların tek yürek olması geren son derece tehlikeli ve çok hassas olayların yaşandığının farkındasınızdır. Mısır’ın güvenliğini koruyacak ve Mısırlılara yaşam haklarını garanti edecek şekilde krizlerin üstesinden gelebileceğinden emin olabilirsiniz. Vatanın temel inancı, halklar arasındaki insan ilişkilerinin temeli olan işbirliği, yapıcılık ve barış değerlerine dayanıyor.”

Sisi her ne kadar doğrudan bölgedeki krizlere değinmekten kaçınsa da ülkesinin Libya'daki duruma yönelik politikasına atıfta bulunarak, “Mısır'ın temel inancı ötekine saygıya dayanıyor ve çatışmaları önlemek için her türlü çabayı göstermeye çalışıyor. Bununla birlikte, ihtiyaç olması halinde tarihi haklarını ve kazanımlarını korumak için gerekli önlemleri alma yeteneğine de sahiptir” şeklinde konuştu.

Sisi geçtiğimiz hafta da Mısır'ın hem kendisinin hem de Libya’nın ulusal güvenliğine yönelik herhangi bir doğrudan tehdit karşısında boş durmayacağını söylemişti.

Öte yandan Mısır Batı sınırlarındaki gerginliklerin yanı sıra Etiyopya'nın Nil Nehri’nin ana kolu olan Mavi Nil Neri üzerine inşa ettiği Nahda (Rönesans) Barajı nedeniyle su güvenliğine yönelik bir ‘tehdit’ ile de karşı karşıya. Etiyopya hükümetinden dün yapılan açıklamada, baraj rezervuarının dolumunun ilk aşamasının sona erdiği belirtildi. Bu duyurunun şuan Mısır, Etiyopya ve Sudan arasında Afrika Birliği'nin (AfB) himayesinde devam eden müzakereleri olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Sisi, 23 Temmuz Devrimi’nin yıldönümü vesilesiyle yaptığı konuşmada ayrıca şunları söyledi:

“Temmuz Devrimi tarihi ve halkların kazanımlarıyla kutsanmış bir dönemin başlangıç noktasıdır. Halkın kararları milli iradesine dayanmaktadır. Mısır tarihi, bugünümüz ve geleceğimiz için birer ders niteliğinde, geçmişimizden ilham almamızı sağlayan ihtişamlı örneklerle doludur.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL