Davutoğlu: Kapanma süresince 4 tedbiri hayata geçirin

EKONOMİ 14 Nisan 2021 23:56
Videoyu Aç Davutoğlu: Kapanma süresince 4 tedbiri hayata geçirin

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu,  artan koronavirüs vakalarına ilişkin, “Günü değil, canı kurtarın!” uyarısı yaparak “Yanlışlarınızın faturasını vatandaşa kesmeyin!” dedi.“Almak zorunda kalacağınız kapsamlı kapanma kararını gecikmeden alın ve kapanma süresince şu 4 tedbiri hayata geçirin!” diyen Davutoğlu şu önerilerini sıraladı:

Esnafımızın kira ve tüm faturaları devlet tarafından karşılanmalı, 5000 TL'den az olmamak üzere ciro kaybı desteği verilmelidir.

Hasat dönemine giren çiftçilerimize özel bir uygulama yapılmalı; ayrıca mazot, gübre ve yem ihtiyaçları devlet tarafından karşılanmalıdır.

İşçilerimiz için kısa çalışma ödeneği derhal tekrar başlatılmalıdır.

İşsizlere ve sosyal yardıma muhtaç kesimlere açlık sınırı olan 2736 TL'den az olmamak üzere hane başı yardım yapılmalıdır.

Davutoğlu ayrıca, “Bu tedbirler lütuf değildir. Sakın ha kaynak yok demeyin! 3-5 müteahhite peşkeş çektiğiniz, bir gecede merkez bankası başkanını değiştirerek hazineye yüklediğiniz miktarlar karşısında bu destekler devede kulaktır!” dedi.

Yeni tedbir kararları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tedbirlere ilişkin şu açıklamayı yaptı:

"Hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulaması sürerken hafta içi sokağa çıkma sınırlamasının saatleri akşam 19.00 ve sabah 05.00 olarak güncellenmiştir. Sokağa çıkma saatlerinde zorunlu haller dışında şehirlerarası seyahatlere izin verilmeyecektir. Bir süre önce ara verdiğimiz 65 yaş üstü ve 18 yaş altının şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanma sınırlamasını yeniden getiriyoruz. Kamuda saat 16.00'da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek mesai yeniden yaygınlaştırılacak, hamileler ve kronik hastalığı olanlar ile 10 yaş altı çocuğu bulunan kadın personel idari izinli sayılacaktır. Şartları uygun olan özel sektör firmaları da bu yönde teşvik edilecektir. Eğitimde sınav sürecinde olan 8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitimle faaliyetlerini sürdürecektir. Yeme-içme hizmeti veren kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu ve benzeri mekanlar faaliyetlerine bayram sonrasına kadar ara verecektir. Lokanta ve benzeri işletmeler ise ramazan boyunca sadece belirlenen saatlerde paket ve gel-al hizmetiyle çalışmalarını yürütecektir. Düğün, nişan, kına, nikah, genel kurul ve benzeri bütün toplantılar ile kapalı alanlarda yapılan etkinliklerin tamamı bayram sonrasına kadar ertelenmiştir. Oteller sadece kendi müşterileriyle sınırlandırılmış şekilde hizmet verebilecek. Sahte rezervasyon ve benzeri hilelere göz yumulmayacaktır. Konaklama tesisleriyle evlerde toplu iftar ve benzeri organizasyonlar gerçekleştirilemeyecektir."
Kaynak : Şarkul Awsat
1000
icon
salih1159 16 Temmuz 2021 13:43

Bu adam normal değil,bunun neyini konuşturuyorsunuz.bu adam bitti artık,toplum içine çıkacak hali kalmadı.kendisini adam eden partisine ihanet etti gitti tam azılı kominist pkk fetö ne oldukları kim oldukları belli olmayan bir sapıklar gurubuna katıldı ...

0 0 Cevap Yaz
hukukçu 15 Nisan 2021 14:32

Memur çalışıyor ve 5000 tl maaş alıyor. Öte yandan çalışmayana da aynı maaş verilirse bunda adalet olur mu? Bu nedenle az gelir olayı kabul edilmesi gereken bir realitedir diye düşünüyorum. Önemli olan fırsat eşitliği ve adaletli sınavlarla herkese iş kapısı açmak açabilmektir. Bol keseden dağıtarak devlet yönetemeyiz.

0 0 Cevap Yaz
Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL