Devlet binalarına gökkuşağı bayrağı asılacak

AVRUPA 14 Nisan 2022 18:13
Videoyu Aç Devlet binalarına gökkuşağı bayrağı asılacak

Almanya, onur yürüyüşleri ve küresel LGBT+ etkinliklerin kutlanması sırasındaki bazı durumlarda belirsizliği ortadan kaldırmak ve çeşitliliğin kabulünün bir göstergesi olarak federal hükümet binalarına gökkuşağı renklerinden oluşan bayrağın asılmasına izin verildiğini duyurdu.


Bakanlık, gökkuşağı bayrağını çekmenin onur yürüyüşleri veya küresel LGBTQ hareketinin gelişimine katkıda bulunan New York'taki 1969 Stonewall ayaklanmasının 28 Haziran'daki yıl dönümü gibi “somut bir tarihle ilişkili olması gerektiğini" bildirdi.

Bakanlık, 'geçmişte sık sık tartışmaya yol açan' bayrağa resmi olarak izin veren herhangi bir yasa olmadığını da aktardı.

Konuyla ilgili açıklama yapan ve "Modern ve çeşitliliğe sahip bir ülkeyiz" diyen İçişleri Bakanı Nancy Faeser, "Devlet kurumları olarak bizim bunu daha net olarak gösterme zamanımız geldi." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Faeser, "Toplumun her alanında insanlara cinsel kimlikleri nedeniyle yapılan ayrımcılığın son bulmasını da istiyoruz. Hala dışlanma yaşayan herkesle dayanışma göstermek istiyoruz." diye konuştu.


Alman hükümeti ilk defa LGBT+ konuları için yeni bir komisyoner atadı

Ayrıca hükümet, transeksüellerin resmi olarak cinsiyet değiştirmeden önce psikolojik değerlendirme ve mahkeme kararı almalarını gerektiren, genellikle mahrem soruları içeren süreç olan 40 yıllık yasayı da rafa kaldırmak istiyor.

Berlin yönetimi bunun yerine "kendi kaderini tayin hakkı yasası" getirileceğini belirtiyor.

Öte yandan Alman hükümeti, doktorlara kürtaj hizmetlerinin “reklamını veren” yasağı kaldırmak için de bir girişim başlattı.
Kaynak : Euronews
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL