Dini ihtilaf çıkması halinde ülkede güvenlik diye bir şey kalmayacaktır

İRAN 27 Şubat 2017 14:31
Videoyu Aç Dini ihtilaf çıkması halinde ülkede güvenlik diye bir şey kalmayacaktır

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, güvenlik araçlarının artırılmasının, “toplumda yaşanacak herhangi bir kutuplaşma, etnik ve dini ihtilaf” durumunda güvenliği sağlamada etkili olamayacağını açıkladı.

İran resmi haber ajansı IRNA’nın haberine göre, başkent Tahran’da katıldığı bir toplantıda konuşan Ruhani, ülkedeki siyasi çekişmelerin toplumda kutuplaşmalara neden olmasına dikkati çekti.

Ülkedeki siyasi grupların birlik içinde olması ve toplumda kin ve nefret duygularını beslemekten kaçınması gerektiğini belirten Ruhani, “Güvenlik gücümüzü 10 kat, silahlarımızı 100 kat artırsak dahi toplumda etnik veya dini bir ihtilaf çıkması ve güvenin ortadan kalkması halinde ülkede güvenlik diye bir şey kalmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

İran ordu güçlerinin ve iran’a bağlı terör guruplarının desteklediği ortadoğu ve Afrikada bu tür dini ve etnik kışkırtmalardan dolayı ülkelerde uzun yıllardır istikrar sağlanamıyor.

Gözlemcilerin yapmış olduğu analizlere göre İran cumhurbaşkanının korktuğu diğer ülkelere yaptıkları oyunun ve yayılmacı politikalarının karşılığı olarak kendi ülkelerinde patlak vermesidir.

İran yönetiminin kendi topraklarında Şii dininden olmayan Sünni Müslüman halka uyguladığı baskıcı politika ve ağır yaptırımların karşılığı olarak idamların gerçekleşmesi ise iran’ın mutlaka büyük bir iç savaşa gireceğinin işareti ve karşılığı olarak görülüyor.

Ruhani, yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yürütülecek kampanyalarda kamu malının kullanılmaması uyarısında bulunarak, “Herhangi bir askeri güç dahi bir usulsüzlük yapsa buna karşı çıkmalıyız.” dedi.

İran’ın güneybatısında Arap nüfusun yoğun olduğu Huzistan eyaletinde yaşanan çevre krizine de değinen Ruhani, bölgedeki çevresel sorunların kısa zamanda çözülemeyeceğini belirterek, “Doğaya yapılan zulümler, tabiatın bize küsmesine neden oldu.” ifadesini kullandı.

Huzistan eyaletini etkisi altına alan kum fırtınasından kaynaklı elektrik ve su kesintilerinin günlerce giderilememesi nedeniyle hükümetin yaşanan sorunlara duyarsız kaldığını düşünen vatandaşlar, Ahvaz Valiliği önünde protestolar düzenlemişti.

Kaynak : Yeniakit
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...