Diş hastanelerindeki randevu sıkıntısı

GÜNDEM 17 Mart 2022 16:55
Videoyu Aç Diş hastanelerindeki randevu sıkıntısı

Diş rahatsızlıklarından dolayı randevu almayan çalışan vatandaşlar, uzun süreli verilen randevulardan dolayı mağdur olduklarını ifade ettiler.


Diş hastanelerinde randevu ve hizmet problemi yaşadıklarını ifade eden halk, tedavi olmak amacıyla aldıkları randevunun en az 15 gün sonraya verildiğini ifade etti.

Halk, devlete ait diş hastanesinde mağdur olduğunu belirterek, yüksek ücretler karşılığında özel hastanelere tedavi olmaya mecbur edildiklerini vurguladı.

Sağlık Bakanlığının ve sağlık kuruluşlarının bir an önce harekete geçmesi gerektiğini söyleyen halk, yaşadıkları mağduriyetler ile ilgili İLKHA'ya konuştu.

"Diş hastanelerinden şikâyetçiyiz"

Diş hastanesindeki randevu sisteminin kaldırılmasını talep eden Hasan Aydın, "Diş hastanelerinden şikâyetçiyiz. Elimizden hiçbir şey gelmiyor. Bu soruna acilen bir çare bulmaları gerekiyor. Randevu sisteminin kalkması gerekir. Diğer hastanelerde de aynı sorunu yaşıyoruz. Randevu alıyoruz, 15-20 sonraya gün veriyor. 20 güne kadar zaten insan ağrıdan ölür. Randevuyu en az 15 gün sonraya veriyorlar. Ne yapacağız? Dişimde bir ağrı var; kaç defa randevu almayı denedim; ama bir türlü randevu vermediler. Diş hastanelerden şikâyetçiyiz ve ne yapacağımızı bilmiyoruz." dedi.

"Randevu alamamaktan dolayı sıkıntı çekiyoruz"

Mahallelerine diş hastanesi sözü verildiğini ama verilen sözün tutulmadığını savunan Serkan Çelik, "Okuma-yazmam yok diye randevu alamıyorum. Hastaneye gitmek istiyorum; ama gidemiyorum, ne yapayım? Hastaneye randevu alamamaktan dolayı sıkıntı çekiyoruz. Mahallemize diş hastanesi yapılacağı söylendi; ama yapılmadı. Hastaneye gidince doktor bakmıyor. Randevu ve sıra almamız isteniyor. Sıkıntımız çoktur. Emekli maaşı alıyorum. Özel diş hastanesine gidip 40 bin liraya yakın para vererek dişimi yaptırdım. Dişimi tedavi etmek için borç para aldım. Yetkililerden ricam; diş hastanelerine çözüm bulsunlar. Devteşti Mahallesi'ne çoktandır diş hastanesi sözü verilmişti." şeklinde konuştu.

"Birçok sağlık alanında randevu alamıyoruz"

Tedavi olmak için hastaneye randevu aldığını fakat randevunun bir ay sonrasına verildiğini belirten Faruk Yıldız, "Devlet hastanesinden randevu almak istiyorum; ama bir ay sonraya randevu veriyorlar. Diş tedavim için özel hastaneye gittim fakat 500-600 lira ödedim. Devletimiz ne için var, diş hastaneleri ne için var? Randevu alamıyorum. Sadece diş randevusu değil birçok sağlık alanında randevu alamıyoruz. Ultrason randevusu 1-2 hafta sonraya veriliyor. Eskiler 'yağ sırası, hastane kuyruğu' diye bahaneler ediyor. Şu an maalesef aynı durum burada da var. Randevu alamıyoruz, randevularda sıkıntı yaşıyoruz. İlaç sıkıntısı var. İlaçlar depolanıyor. Cumhurbaşkanımıza oy vermiş biriyim; ama yanlış olunca da yanlışları söylemek gerekiyor." ifadelerini kullandı.

"Hastalar, tedavi olmak için günlerce hastane önlerinde bekliyor"

Hastaneden randevu aldıktan 3 gün sonra randevunun iptal edildiğine dair cep telefonuna mesaj geldiğini belirten Cemal Bozkurt, "Diş hastanelerinde randevu sıkıntısının olduğu doğrudur. Torpili olanlar randevu alabiliyor; ama torpili olmayanlara randevu verilip, iptal ediliyor. Randevu alıyorum, 3 gün sonra  'Randevu iptal edilmiştir, randevunuz ertelenmiştir' diye mesaj geliyor. Sağlık Bakanlığının ve diğer sağlık kuruluşlarının bu duruma bir el atması gerekir. Sağlık sektörünü bu kadar söylüyorlar ama biraz da halkın sorunlarıyla ilgilensinler. Hastalar, tedavi olmak için günlerce hastane önlerinde bekliyor." diye konuştu.

"Diş hastanelerinde randevu sorunu yaşıyoruz"

Hastaların özel diş hastanelerine mecbur edildiğini ifade eden Müslüm Delemeci, "Diş hastanelerinde randevu sorunu yaşıyoruz. Bu sorunun çözümü için sağlık müdürlüklerini ve valilikleri göreve davet ediyorum. Bu sorunu çözmek onların görevidir. Halkı perişan etmesinler. Memura kalsa; memur çalışmaz bekler. Halkı özeldeki diş doktorlarına mecbur ediyorlar. Özellere de tedavi için para ödeniyor. Halk, diş hastanelerinde mağdur ediliyor." şeklinde konuştu.

"Yaklaşık 15 gün önce randevu aldım ama halen sıra gelmedi"

Dişinin tedavisi için 15 gündür randevu beklediğini belirten Tolga Aslan, "Diş ağrısı çekiyorum. Yaklaşık 15 gün önce randevu aldım ama halen sıra gelmedi. Bu soruna çözüm bulunmalı. Doktorlar bir hastayı 3-5 saat tedavi ederlerse, hastalarla sohbet ederlerse olmaz. Diş hastanesinde sıra istiyorum; ama 15 gün sonraya değil. Diş ağrısını şu an çekiyorum zaten; 15 gün sonra tedavi yapsa ne olur? Dişim kırıldı diye ağrı çekiyorum.  Dolgu yaptırmak için halen sıra bekliyorum." ifadelerini kullandı.

Diş hastanesinden randevu almanın çok uğraştırdığını ifade eden Ali Balyemez ise randevunun hep ertelenmesinin bir sorun olduğuna dikkat çekti.
Kaynak : İlkha
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL