Diyarbakır'da kaç Rus var ki?

GÜNDEM 11 Nisan 2022 14:02
Videoyu Aç Diyarbakır'da kaç Rus var ki?

Ramazan ayında yaptığı güzel çalışmalarla göz dolduran Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Diyarbakır’daki tarihi Ulu Cami’nin girişine koyduğu 4 dilli ‘bilgilendirme panosu’nda, Kürtçeye yer verilmemesi tepki çekti.


Son yıllarda Laik- Kemalist devletin resmi İslam yorumundan sıyrılma yönünde adımlar atmaya çalıştığı söylenen Diyanet İşleri Başkanlığı'nın son uygulaması tepki çekiyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı, demografik anlamda en çok Kürdün yaşadığı şehir olarak bilinen Diyarbakır'ın meşhur Ulu Camii girişine bir bilgilendirme tablosu yerleştirmiş.

Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinde bulunan ve her yıl on binlerce turistin ziyaret ettiği Ulu Cami’nin girişine Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ziyaretçiler için  yerleştirilen “Bilgilendirme   Panosundaki" uyarılar Türkçe, İngilizce, Arapça ve Rusça dillerinde hazırlanmış.

Daha önce  başka devlet kurumları tarafından benzer uygulamalara yer verilmişti.

Diyarbakır'da havalimanlarında ve hastanelerde birçok dilde yönlendirme ve uyarı tabelaları varken, Kürtçe tabela olmaması tepki çekmişti.

Şimdi başka bir devlet kurumu olan Diyanet'in aynı hataya imza atması dindar Diyarbakır halkında üzüntüye yol açtı.

Özellikle sosyal medyada uygulamaya eleştiriler yöneltilirken sokaktaki vatandaşın yorumları Diyanet İşleri Başkanlığı'nın diğer devlet kurumlarına benzememesi gerektiği arzusu taşıyor.

Tüm bunlarla birlikte soramadan edemiyor insan; 

Sahi Diyarbakır'a turist olarak her yıl kaç Rus ve İngiliz geliyor?
Kaynak : Doğru Haber
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL