Diyarbakır'daki patlama hakkında: Tüp ve kurulu patlayıcı

GÜNDEM 6 Haziran 2015 11:43
Videoyu Aç Diyarbakır'daki patlama hakkında: Tüp ve kurulu patlayıcı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Diyarbakır'daki HDP mitinginde meydana gelen patlamalardan birinin 'tüp' diğerinin de 'kurulu' patlayıcı olduğunu söyledi. Başbakan Davutoğlu "Bu kirli eli bulup ortaya çıkaracağız" açıklaması yaptı. Patlamalarda 2 kişi hayatını kaybederken 100'den fazla kişi de yaralandı.

Diyarbakır'da HDP'nin miting yaptığı İstasyon Meydanı'nda meydana gelen patlamada 2 kişi öldü, 100 kişi yaralandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATV'de katıldığı programda patlamanın kaynağı hakkında bilgi verdi. Diyarbakır Valisi ve İçişleri Bakanı ile görüştüğünü anlatan Erdoğan "Miting esnasında iki ayrı noktada patlama söz konusu oluyor. Bir trafonun önünde olan bir bölgede orada bir simitçinin olduğu söyleniyor- ki oradaki patlamanın tüp olduğu... Bir de 40-50 metre mesafede çöp kutusunda olduğu, oradakinin de kurulu olduğu söyleniyor. Çalışmalar sürdürülüyor ve nereden bunun nasıl olduğu incelenip neticeye varacağız. Şu anki tespitler erken olur diye düşünüyoruz" açıklamasını yaptı.

"HDP Eşbaşkanı'nı arkadaşlara arattırıyorum"

Cumhurbaşkanı, "Fakat bugünkü olay, seçimin iki gün öncesinde olması seçime bana göre ciddi anlamda gölge düşürdü. Seçimi yapacağız. En iyi şekilde gerçekleştirme gayretindeyiz" mesajını verdi. Demirtaş'a ulaşamadığını da aktaran Erdoğan, "Yaklaşık bir saattir HDP Eşbaşkanı'nı arkadaşlarıma arttırıyorum. Henüz telefonuna ulaşamadığımız için geçmiş olsun dileklerimizi iletemedik, bunu da buradan belirtmek istiyorum" diye konuştu. 

Patlama dolayısıyla yayınladığı mesajda da "Diyarbakır’da Halkların Demokratik Partisi'nin mitingi esnasında meydana gelen patlamada hayatını kaybeden ve yaralanan vatandaşlarımız olduğunu derin bir teessürle öğrendim.Türkiye'de Pazar günü yapılacak seçimler öncesinde; demokrasimize, ülkemizdeki huzur ve kardeşlik ortamını bozmaya yönelik bu tür provakasyonlara karşı tüm vatandaşlarımızın dikkatli olmaları büyük önem arz ediyor" çağrısı yaptı.  

 

"Bu kirli eli ortaya çıkaracağız"

Başbakan Ahmet Davutoğlu da, Diyarbakır'daki HDP mitingine yapılan saldırının herhangi bir partiye değil, Türk demokrasisine yapıldığını söyledi. NTV'deki canlı yayında konuşan Davutoğlu, "Nihai araştırmalar yapılıyor ama açık bir şekilde bir sabotaj, bir provokasyon, bir şiddet olayıyla karşı karşıyayız. Seçimin seyrini etkilemeye yönelik olduğu aşikâr. Kim yapmışsa, bu bir kirli el. Bu kirli eli bulup ortaya çıkaracağız" dedi.  

 

Eker: 2 ölü 100'den fazla yaralı

Patlamanın ardından ilk resmi açıklamayı yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır'daki HDP mitinginde art arda iki patlama meydana geldiğini açıkladı. Bakan Eker patlamalarda 2 kişinin hayatını kaybettiğini, 100'ün üzerinde yaralı olduğunu söyledi. Patlamayla ilgili ayrıntılar ortaya çıktıkça kamuoyuyla paylaşacaklarını belirten Eker, "Trafo binasının önünde bir patlama meydana geliyor, bunun bir tüpten kaynaklandığına dair ilk bilgiler var. Ardından birkaç dakika sonra 50 metre mesafede ikinci patlama meydana geliyor. Şimdilik elde edilen bilgiler bunlar" diye konuştu. Öncesinde Al Jazeera Türk'e konuşan bir görgü tanığı da trafonun demir kapısının hemen önünde seyyar bir çay ocağı bulunduğunu, ocaktaki tüpün de patlamış olabileceğini' söylemişti. Görgü tanığı "Plastik bardakta çay aldım, Eski Hâl istikâmetine doğru 15-20 metre uzaklaştıktan sonra ocakta patlama oldu" demişti.

'Trafoyla ilgisi yok'

Patlamanın birisi İstasyon Meydanı'ndaki trafonun önünde meydana gelirken Al Jazeera Türk'ün ulaştığı yetkililer, patlamanın trafoyla ilgisi olmadığını söyledi. Yetkililer trafoda gerekli incelemenin yapıldığını, trafonun kapısının içeriye doğru çökmüş olduğunun görüldüğünü, durumun fotoğraflarla tespit edildiğini de aktardı. Yetkililer bölgede herhangi bir elektrik kesintisi olmadığını da belirtti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da HDP mitinginde meydana gelen patlama ile ilgili “Patlama trafo kaynaklı değil. Trafoya dışarıdan bir müdahale söz konusu” dedi. 

Patlamalar, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş konuşmasını yapmak üzere sahneye çıkmak için aracında beklerken meydana geldi. Demirtaş, Twitter hesabından halkı 'tahriklere karşı' uyarıp, "Hiçbir tahrike mahal vermeden herkesi il binamızın önüne davet ediyorum" dedi. 

'Diyarbakır'ı karıştırmak istiyorlar'

Partilileri HDP il binası önüne çağıran Demirtaş "Herkese geçmiş olsun. Patlamın neden kaynaklandığını bilmiyoruz. Çağrı yapıyoruz. Görkemli miting yapıyorduk ama bizim noktada duyarlılık ve disiplin seçimin kaderini belirleyecek. Diyarbakır’da sokaklarda mahal vermeyin. Diyarbakır'ı karıştırmak istiyorlar. Bizler kazanacağız" dedi.

'Faili meçhul kalmaması lazım'

Demirtaş, "İstasyon Meydanı'nda yüz binlerce insan izdihamla birbirini ezsin istediler. İncelensin, arkasında kimler var ortaya çıksın istiyoruz. Şu yaptı, bu yaptı demiyoruz ama bunun bir saldırı olduğu netleşirse ve kimler tarafından düzenlendiği netleşirse Türkiye’nin önü açılır. Bu tür saldırıların faili meçhul kalmaması lazım" çağrısı yaptı.

Gaziantep'teki AK Parti mitinginde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu da patlama hakkında "Bu meselenin arkasında ne varsa; trafo patlaması mı, bir suikast mi, herhangi bir provokasyon mu, bunu tetkik edeceğiz, gerekli sonucu en kısa zamanda elde edeceğiz" açıklamasını yaptı. 

Başbakan, "Vali Bey'le biraz önce konuştum, gerekli talimatları verdim. Buradan bütün Türkiye'ye, özellikle de Diyarbakır'lı kardeşlerime sesleniyorum: Lütfen istismarlara, provokasyonlara karşı uyanık olalım. Bu konuyu hiç kimse provoke etmemeli" çağrısını yaptı. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Twitter hesabından 'yaralılara acil şifa' diledi.

'Bütün boyutlarıyla araştırılacak'

Başbakan Yardımcısı ve çözüm sürecinin koordinatörü Yalçın Akddoğan ise Ankara'da yaptığı açıklamada, olayda vatandaşların ve polislerin yaralandığını söyledi. Olayı bir provokasyon olarak nitelendiren Akdoğan, "Bu olay, bütün boyutlarıyla araştırılacak, tetkik edilecek. Bu tür provokasyonlara da hiç eyvallah etmemek gerekiyor. Terörden, şiddetten, provokasyondan medet uman kim olursa olsun alçaktır, sadece alçak. Milletin iradesine saygı göstermek gerekiyor. Demokrasilerde millet konuşur, sandık da konuşur" diye konuştu.

Soruşturmayı bir başsavcıvekili ile 4 savcı yürütüyor 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz tarafından yapılan yazılı açıklamada, İstasyon Meydanı'nda HDP'nin miting yaptığı saat 17.46 - 17.48 sularında patlama olayının meydana geldiği anımsatıldı.

Olayda N.K. ile Ş.K'nın hayatını kaybettiği, 100'ün üzerinde vatandaşın da patlama ve sonrasında yaşanan izdiham nedeniyle yaralandığını belirten Solmaz, bir kısım kolluk görevlilerinin de yaralandığı olaya ilişkin soruşturma başlatıldığını kaydetti.

Otopsinin iki Cumhuriyet savcısı nezaretinde iki adli tıp uzmanı ile gerçekleştirildiğini ifade eden Solmaz, olay kapsamında diğer delillerin toplanması için de bir Cumhuriyet savcısının görevlendirildiğini belirtti.

Bir kişi patlama öncesi yüksekten düşerek öldü

Başsavcı Solmaz, mitingin düzenlendiği alandaki patlamadan yaklaşık iki saat öncesinde yüksekten düşme sonucu hayatını kaybeden 16 yaşındaki R.Y'nin ölümünün patlama olayına bağlı olmadığının tespit edildiğini açıkladı.

Solmaz şu ifadelere yer verdi:

"Soruşturma kapsamında delillerin toplanması ve olayın faillerinin tespitine yönelik, olayın meydana geldiği alanda Terör Suçları Soruşturma Bürosu'ndan sorumlu Cumhuriyet başsavcıvekili ile Cumhuriyet savcısı nezaretinde Emniyet Müdürlüğü olay yeri inceleme ekiplerince, gerekli inceleme yapılarak, olay ve olay yeri ile ilgili kamera görüntüleri ve olay yerinde bulunan delil niteliğindeki materyaller muhafaza altına alınarak inceleme başlatılmıştır. Şahsım nezaretinde Cumhuriyet başsavcıvekili, dört Cumhuriyet savcısı ile patlama olayıyla ilgili yürütülen soruşturma, tüm ayrıntılarıyla çok yönlü olarak devam etmektedir. Her ihtimalin titizlikle araştırıldığı soruşturmanın safahatı ve sonucu hakkında kamuoyuna bilgi verilecektir."

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X