Diyarbakır Valiliği Tevhid Bayrağını Yasakladı Polisler bayraklı olanları kayıt altına aldı!!!

GÜNDEM 22 Temmuz 2016 10:12
Videoyu Aç Diyarbakır Valiliği Tevhid Bayrağını Yasakladı Polisler bayraklı olanları kayıt altına aldı!!!

Diyarbakır’da düzenlenen darbe karşıtı gösteriye tevhit bayrağı ile gelenleri polis alana almadı.

Diyarbakır’da düzenlenen darbe karşıtı gösteriye tevhit bayrağı ile gelenleri polis alana almadı.
 
 
ABD destekli 15 Temmuz darbe girişimini protesto amacıyla Diyarbakır’da düzenlenen gösteriye gelen tevhit bayraklı vatandaşları polis alana almadı.
 
Ellerinde tevhit bayrakları ile alana girmek isteyen gençler, polisin engeline takıldı. Halkın neden engel çıkarıyorsunuz sorusuna polisler “Bizlik bir durum yok, valilik yasaklamış” diye cevap verdiler.
 
Tevhit bayrakları ile içeriye alınmayan gençler ise tevhit bayrakları ile darbenin püskürtüldüğü söyleyerek, uygulamaya tepki gösterdiler.
 
“Ben bu bayrak ile camiler tekrar ahırlara çevrilmesin diye meydanlara inmiştim”
 
Elindeki tevhit bayrağından dolayı alana alınmadığını söyleyen Mehmet Okay, “Darbe girişimi yapıldığı ilk anda Cumhurbaşkanı henüz açıklama yapmamışken ben bu bayrakla meydanlara inmiştim. Ben bu bayrak ile camiler tekrar ahırlara çevrilmesin diye meydanlara inmiştim. Bugün elimdeki bayraktan dolayı beni alana almıyorlar. Ellerinde Türkiye bayrağı olan kişiler sadece girebiliyor. Düne kadar elimdeki kelime-i tevhit bayrağından dolayı insanlar benden güç, kuvvet alırken bugün bu bayrak bu alana girmiyor. Valilik bunun nedenini bir an önce açıklasın. Ben alana bu bayrak olmadan girmem. Bu bayrak İslam ümmetini temsil ediyor, sadece bir grubu veya ülkeyi değil. Beni bu alana sürükleyen bu bayraktır. Hiç kimse bu bayrağın önünde engel olmamalı. Bu bayraklar zalimlere korku salar. Bu bayrak her yerde dalgalanmalıdır. Allah’ın izniyle bu bayrağı her yerde dalgalandıracağız.” dedi.
 
“Biz bir valinin meydanlara çıktığını, kendini tanklara siper ettiğini görmedik”
 
Tevhid bayrağının darbe gecesi okunan ezan ve selaları temsil ettiğini söyleyen Okay, “Biz, darbe gecesi Sayın Cumhurbaşkanın çağrısından önce sokaklara çıkarken hiçbir yerel yöneticiyi meydanlarda görmedik. Tevhit bayraklarını alıp biz meydanlara çıktık, darbeye karşı durduk. O gece sokaklarda görmediğimiz sayın vali bugün bizim ellerimizdeki tevhid bayraklarını yasaklıyor. Halk tevhid bayraklarıyla kendini tanklara siper ederken, biz bir valinin meydanlara çıktığını, kendini tanklara siper ettiğini görmedik. Bu bayraklar darbe gecesi minarelerden okunan selâları, salavatları temsil ediyor. Elimizdeki tevhid bayrağı tüm Müslümanların olduğu gibi sayın valinin de sahip çıkması gereken bir bayraktır. Ama maalesef bu bayraktan rahatsızlık duyulduğunu, engellendiğini de gördük.” diyerek tepkisini dile getirdi.
 
“Tevhit bayrağı tüm Müslümanları temsil ediyor”
 
Tevhit bayrağı ile içeri alınmayan Abdulkadir Kaynak ise tepkisini şu sözlerle dile getirdi:
 
“Biz, darbe girişiminin ilk saatlerinde sırf tevhit bayrağı dalgalansın ve memleket İslam’dan mahrum kalmasın diye meydanlara indik. Darbeye karşı canımızı siper ettik. Sadece biz değil, 70-80 milyon insan bu şekilde meydanlara indi. Yalnız bugün Diyarbakır Valiliği bu bayrak dalgalanmasın diye yasak getirmiş. Biz bu yasağı kınıyoruz. Buraya gelmemizin sebebi bu bayraktı, bu bayrak tüm Müslümanları temsil ediyor. Bugün ise kelime-i tevhidin yazılı olduğu ümmetin bayrağını yasaklıyorlar. Diyecek bir şey bulamıyorum, kınıyorum.”
 
Öte yandan tevhid bayrağıyla meydana gelen vatandaşların sivil polisler tarafından görüntülerinin kamerayla kayıt altına alındığı görüldü. (M. Hüseyin Temel, Hamza Adiyaman - İLKHA)
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...