Doğu Türkistan’da Keyfi Tutuklanan Müslümanlar Çin’in İç Eyaletlerine Naklediliyor

İSLAM DÜNYASI 10 Ekim 2018 13:47
Videoyu Aç Doğu Türkistan’da Keyfi Tutuklanan Müslümanlar Çin’in İç Eyaletlerine Naklediliyor

Doğu Türkistan’da Keyfi Tutuklanan ve işgal yönetiminin ülke genelindeki Toplama Kamplarında tutulan Müslümanların Çin’in İç Eyaletlerine Nakledilmeye Başlandığı açıklandı.

Çin’in Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında keyfi olarak milyonlarca etnik Uygur ve Kazak Müslümanlarını  gözaltında tutması, Uluslararası insan hakları örgütler tarafından kanıtlayıp açıklanmıştı.Çin ile Doğu Türkistan Arasındaki Demir Yolu Ulaşımı Halka Kapatıldı 


Son zamanlarda, yetkililer tarafından Çin- Doğu Türkistan arası Demiryolları için  22 Ekim’e kadar  tren biletlerinin satışlarının  26 Eylül’den buyana durdurulduğu  bildirilmişti. Birçok siyasi yorumcular tarafından bunun Çin’in Doğu Türkistanlılara yönelik gerçekleşecek büyük bir kampanyanın hazırlıkları olabileceği ileri sürülüyordu.Radio Free Asia’nın 1 Ekim’deki haberinde Doğu Türkistan’daki yerel sakinlerinden aldığı bilgilere dayanarak 26 Eylül’den itibaren Çin makamlarının Uygurlar, Kazaklar ve Kırgızlar gibi Müslümanları trenlerle Çin’in iç eyaletlerine nakletmeye başladıkları açıklandı. Habere göre, Doğu Türkistan’ın güneyindeki Uygur Müslümanlar kuzeye nakledilirken, kuzeydeki Kazaklar Çin’in iç eyaletlerinden Gansu’ya gönderildi.  Şimdiye kadar 200-300 bin arasında   tutuklunun  bu şekilde  nakledildikleri  tahmin ediliyor. Haberde, Müslümanların devasa nakledilmesi haberinin, Kaşgar Konaşehir nahiyesindeki polisler tarafından da doğrulandığı belirtildi.

Çin,  eğitim kampları ile hapishaneleri her geçen gün  bir az daha  kapasitelerini arttırmak için genişletmelerine rağmen keyfi tutuklamalar sonucu ortaya çıkan bu kalabalıkları gizlemek ve asilimi sürecini hızlandırmak için etnik Müslüman Türkleri  büyük çaplı ve kalabalık  bir şekilde  merkezi Çin’e nakletme tedbirlerini yürürlüğe koydukları belirtildi.

Raporun Tamamına Buradan Ulaşabilirsiniz

“İdeolojik Virüsleri Temizlemek” Çin’in Sincan Bölgesinde Yaşayan Müslümanlara Yönelik Baskı Kampanyası
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...