Dolar/TL rekor tazeledi

EKONOMİ 27 Eylül 2021 11:32
Videoyu Aç Dolar/TL rekor tazeledi

Faiz indirim kararıyla tarihi zirveyi gören dolar/TL, bu sabah rekorunu 8,8995 olarak güncelledi.

Merkez Bankası'nın sürpriz faiz indirim kararıyla yükselişini hızlandıran dolar/TL, yeni haftanın ilk gününe de rekor tazeleyerek başladı. 

Geçen haftanın son işlem saatlerinde tarihi zirvesini 8,89'un üzerine taşıyan dolar/TL, bu sabah da yönünü yukarı çevirdi. Sabahın erken saatlerinde geçen haftanın kapanışının altında, 8,87'ler civarında dengelenen dolar/TL, piyasalarda işlemlerin artmasıyla birlikte yeniden yükselişe geçti. Bu yükselişle birlikte dolar/TL, cuma günü gördüğü tarihi zirvesini 8,8995'e kadar yükseltti. 

Euro/TL ise cuma günkü kapanış seviyesi olan 10,4288'in hemen altında yatay seyrediyor. 

Gözler Kavcıoğlu'nun yarınki konuşmasında

Yabancılar zaten oldukça düşük seviyelerdeki Türkiye yatırımlarını daha da azaltma yönünde tüm TL ve TL cinsi yatırım araçlarında satış yönlü işlem yaptılar. Lokaller ise 265 milyar dolar civarındaki döviz birikimlerinden kar realizasyonu yada nakit TL ihtiyacı için 2 milyar dolara yakın seviyede döviz bozdurdular. TCMB'nin faiz indirimi kararı sonrasında TL varlıklardaki satış baskısı BIST-100'de özellikle bankacılık endeksinde tahvil piyasasında CDS'lerde yani tüm Türkiye varlıklarında görüldü.
Kaynak : Dünya
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL