DSÖ'nün hava kalitesi standardını tutturamadık

DÜNYA 22 Mart 2022 17:07
Videoyu Aç DSÖ'nün hava kalitesi standardını tutturamadık

Hindistan 2021'de de hava kirliliğinin en yüksek görüldüğü ülkelerin başında geldi

Yapılan bir kirlilik veri anketi 2021'de hiçbir ülkenin Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) hava kalitesi standardını tutturamadığını ortaya çıkardı.

Üstelik, 6 bin 475 kenti kapsayan ankete göre Covid-19 nedeniyle yaşanan kirlilik azalması smog yani sis gibi ortalığı kaplayan kirli hava oranının bazı bölgelerde yeniden tırmanışa geçtiği görüldü.

DSÖ tavsiyesini, havadaki PM2.5 olarak bilinen çapı 2,5 mikrometre ve daha küçük ve tehlikeli parçacıklarla ilgili standartlarını 24 saat içinde bir kübik metrede 5 mikrogramdan fazla olmaması şeklinde geçen yıl güncellemiş, güncelleme gerekçesi olarak bu parçacıkların düşük yoğunlaşmasının bile sağlık riski oluşturduğunu ifade etmişti.

İsviçre merkezli IQAir kirlilik teknolojisi firması tarafından yapılan ankette katılımcı şehirlerin 93'ünde PM2.5 seviyesinin tavsiye edilenin 10 katı olarak gerçekleştiği anlaşıldı.

Çin ilerleme gösterdi

IQAir hava kalite bilim yöneticisi Christi Schroeder parçacıkların azaltımlasında büyük adımlar atan ülkeler olduğunu belirtti. Bu ülkelerden birinin Çin olduğunu ifade eden Schroeder "Çin çok büyük srakamlarla başladı ve zaman içinde azaltmaya devam ediyor. Ancak dünyanın bazı yerlerinde durum ciddi şekilde kötüye gidiyor" değerlendirmesinde bulundu.


Hindistan bu ülkelerden biri. Hindistan'ın genel kirlilik düzeyi 2021'de kötüye gitti ve veriler Yeni Delhi'nin dünyanın en kirli başkenti olmayı sürdürdüğünü gösterdi.

Hindistan'da hava kirliliği yüzünden fabrikalar ve okullar kapatıldı

En kirli ülke bir önceki yıl olduğu gibi geçen yıl da Bangladeş oldu. Veri sistemine ilk defa katılan Afrika ülkesi Çad ise ikinci en kirli ülke srıalamasına yerleşti. En temiz ülke ise Senegal açıklarındaki ada ülkesi Cape Verde oldu.

2014 yılından bu yana kirliliğe karşı mücadele başlatan Çin 2021'de MP2.5 sıralamasında 14'ten 22inci sıraya geriledi. Ancak ülkenin kuzey batısındaki Şincan'ın Hotan kenti en kötü performans gösteren şehir oldu. Ortalama PM2.5 okumalarının 100 miligramı geçtiği kenteki bu durumun genel olarak kum fırtınalarından kaynaklandığı belirtiliyor.

Türkiye'de durum

Türkiye, 117 ülke/bölgedeki PM2.5 okumalarında kirlilik düzeyinin sıralandığı listesinde yıllık ortalama 20.0 mikrogram ile 46ıncı, Avrupa listesinde ise 7inci sırada yer aldı.
Avrupa listesinde en kirli ülke 35.2 mikrogram ile Karadağ olurken, Bosna-Hersek ikinci, sıralamada Avrupa kategorisinde yer verilen Lübnan ise üçüncü sırada yer aldı.

Öte yandan hava kalitesi en yüksek ülke ise 5.5 mikrogram ile Finlandiya oldu, ancak Finlandiya da PM2.5 düzeyini DSÖ'nün belirlediği 5 mikrogram seviyesinin altına indirmeyi başaramadı. Hava kalitesi yüksekliği bakımında ikinci sırada Estonya, üçüncü sırada ise İzlanda yer aldı.

Hava kirliliği Avrupa'da her yıl yüzbinlerce kişinin erken ölümüne sebep oluyor

Başkentler sıralamasında Ankara 17.2 mikrogram ile 107 başkent arasında 54'üncü sırasına yerleşti.

Türkiye içinde PM2.5 okumalarında kirlilik oranı en yüksek illerin başında Konya geldi. PM2.5 oranı 33.8 miligram olan kent 6 bin 475 kent arasında 301'inci sırada yer aldı.
Kaynak : Euronews
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...



Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL