Dünya üzerinde bir milyara yakın insanın elektriğe erişimi yok

DÜNYA 26 Mayıs 2019 19:12
Videoyu Aç Dünya üzerinde bir milyara yakın insanın elektriğe erişimi yok

Dünya çapında bir milyara yakın insanın elektriğe ulaşamadığı ve bunun yüzde 50'sinin Sahra Altı Afrika'da bulunduğu belirtildi.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı, Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından derlenen verilere göre dünyada bir milyara yakın insan elektriksiz ve bunun yüzde 50'si Sahra Altı Afrika'da.

Afrik21'den Boris Ngounou imzalı habere göre Sahra Altı Afrika'da yaşayan yaklaşık 650 milyon insanın 2030 yılında da uygun fiyatlı ve sürdürülebilir elektriğe erişemeyecek.

Haberde dünya çapında enerjiye erişimin son yıllarda önemli ölçüde arttığı, elektriği olmayanların sayısının 2010'da 1,2 milyardan 2016'da 1 milyara, 2017'de 840 milyona düştüğü, fakat Sahra Altı Afrika'nın geciktiği ifade ediliyor.

GÜNEŞ ENERJİSİNE RAĞMEN YAVAŞ İLERLEME

Elektriğe erişimi olmayan bir milyara yakın insanın yarısının Sahra Altı Afrika'da olduğu belirtilirken, ek olarak üç milyar insanın özellikle Asya ve Sahra Altı Afrika'da olmak üzere 2017 yılında temiz yemek pişirme imkanından yoksun olduğu ifade edildi.

Buna rağmen araştırmada son on yılda su, güneş ve rüzgar enerjisinden elde edilen yenilenebilir elektriğin kullanımında ilerleme kaydedildiği de belirtiliyor.

Kaynak : TimeTurk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...