Dünyanın 'görmediği' gerçek: Musul'da beyaz fosfor kullanımı

IRAK 14 Mart 2017 08:46
Videoyu Aç Dünyanın 'görmediği' gerçek: Musul'da beyaz fosfor kullanımı

Bağdat hükümeti, İran destekli milisler ve ABD koalisyonunun ortak operasyon yürüttüğü Musul'da beyaz fosfor kullanımı gündelik bir olay halini aldı.

Mepa News'in haberine göre, 16 Ekim 2016 tarhinde Bağdat hükümeti, İran destekli Şii milis gruplar ve ABD ordusu öncülüğündeki koalisyonun IŞİD elindeki Musul şehrine yönelik başlattığı saldırı sürüyor.

Şehrin doğu yakası 24 Ocak'ta ele geçirilmiş, ardından da batı yakasına yönelik saldırıya başlanmıştı.

Musul'un batı yakasındaki mahallelere güney yönünden ilerleyen koalisyon güçleri Musul Havaalanı ve Gazlani Askeri Kampı gibi önemli bölgeleri ele geçirmişti. Şehre yönelik saldırılarda her iki taraf da çokça kayıp vermiş, bu sebeple Bağdat hükümeti saldırıları bir süre durdurmak zorunda kalmıştı.

SİVİLLER DE ÖLDÜ

Saldırılarda askeri kayıpların yanısıra, çok fazla sayıda sivil ölümler de yaşanmıştı.

IŞİD'in bombalı araç saldırıları, Bağdat hükümeti ve Şii milislerin hedef gözetmeksizin yaptığı bombardımanlar ve ABD koalisyonunun hava saldırıları şehre oldukça ciddi zararlar vermiş ve birçok sivilin yaşamını yitirmesine sebep olmuştu.

"IŞİD'İM KİMYASAL SİLAH KULLANDIĞINA DAİR DELİL YOK"

Konvansiyonel silahların yanında Musul'da kimyasal silahların kullanımına ilişkin tartışmalar da doruğa çıkmış vaziyette. Şehirde birçok kez IŞİD'in kimyasal ihtiva eden havan topları kullandığı ifade edilmişti.

Uluslararası basının da gündeme taşıdığı bu konu, ciddi tartışmalara sebep olsa da geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler Irak Daimi Temsilcisi Muhammed Ali el Hakim, IŞİD'in Musul'da kimyasal silah kullandığına dair hiçbir delil olmadığını ifade etmişti.

Irak Başbakanı İbadi de, IŞİD'in kimyasal silah kullanamayacağını, böyle bir gücünün olmadığını belirtmişti.

ABD, FOSFOR BOMBASI KULLANIYOR

Ancak ABD öncülüğündeki koalisyonun şehre yönelik saldırılarda beyaz fosfor kullanımı gündelik bir hal aldı.

Kimyasal silah kategorisinde kabul edilen ve 'yangın silahı' olarak da bilinen beyaz fosforun, sivil yerleşim yerlerinde kullanımı açık bir şekilde yasak olmasına rağmen, yaşanan ihlaller uluslararası kamuoyunun gündemine girebilmiş değil.

Küresel çatışmalar konusunda uzman olan Halid Abdurrahman, sosyal medya hesabında ABD öncülüğündeki koalisyonun Musul'da beyaz fosfor kullanımını fotoğraf ve videolu kanıtlar eşliğinde paylaştı.

Söz konusu hesaba göre ABD güçleri, uluslararası basında açıkça paylaşılan görüntülerde de görülebileceği üzere, şehre yönelik bombardımanlarda beyaz fosfor kullanıyor.

ABD güçlerinin M825A1 kodlu beyaz fosfor mühimmatını Irak'ta uzun süredir kullandığını ve bunu da açıkladığını ifade eden Halid Abdurrahman, mühimmatın kullanımına delil sayılabilecek görüntüler paylaştı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL