EBUBEKİR SOFUOĞLU’NA LİNÇ KAMPANYASI!

GÜNDEM 18 Aralık 2020 09:59
Videoyu Aç EBUBEKİR SOFUOĞLU’NA LİNÇ KAMPANYASI!

Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu hakkında, katıldığı bir programda sarf ettiği sözleri çarpıtıp kamuoyunu aldatan kemalist medyanın haberleri baz alınarak işlem başlatıldığı duyuruldu.

Üniversitelerin etrafındaki apart öğrenci evlerindeki gayri ahlâki durumu dile getiren Sofuoğlu’nun sözleri, Kemalist medya tarafından “Üniversiteler fuhuş yuvası” diye çarpıtılıp servis edilmişti. 

Kemalist medyanın asparagas haberinin ardından iktidar kanadı da yaptığı açıklamalarla bu linç kampanyasına destek vermiş oldu. Fahrettin Altun, Ömer Çelik, MHP ve CHP’den de bu yönde açıklamalar geldi. Kamuoyunun da malumu olduğu öğrenci evlerindeki gayri ahlaki durumu ifade ederek ahlaki çöküntüyü ve acı bir hakikati dile getirdiği için yoğun eleştirilere maruz kalan Sofuoğlu’na karşı tepkiler devam ediyor.

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Üniversitemiz öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu'nun ulusal bir kanalda yapmış olduğu açıklamaların kabul edilmesi ve hoş görülmesi hiçbir şekilde mümkün değildir. Söz konusu konuşma ile ilgili gerekli işlemler yapılacaktır" açıklamasında bulundu.

Sofuoğlu, katıldığı canlı yayında 27 yıldır üniversitelerde görev yaptığını belirterek, Türkiye'de üniversitelilerin yerleştiği yerlerin "Nişantaşı'na döndüğünü" ve neredeyse apart olarak hizmet veren öğrenci evlerinin "fuhuş evleri" haline geldiğini söylemişti.

Sofuoğlu'nun sözlerinin Kemalist medya tarafından çarpıtılarak başlatılan linç ve iftira kampanyası kısa zamanda karşılık buldu ve ilk etapta sosyal medyada başlayan tepkiler, daha sonra siyasilerin açıklamalarına da yansıdı.

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılamak" suçundan Sofuoğlu hakkında re'sen soruşturma başlattı.

Bu tip bir açıklamayı daha önce de Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmış ve öğrenci evlerinde kızlı erkekli kalınmasından doğan mağduriyetleri mecliste dile getirmiş ve bu duruma göz yummayacaklarını söylemişti.

Siyasilerden Gelen Tepkiler

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter'dan paylaştığı mesajda, üniversitelerin araştırma, öğretim ve topluma hizmet merkezleri olduğunu belirten açıklamasında Sakarya Üniversitesi’nin basın açıklamasını da paylaşarak şu ifadelere yer verdi:

"Hayatının büyük bir bölümü üniversitede geçmiş bir öğrenci, bir hoca olarak bu saldırgan ve hadsiz tutum karşısında bilimin, ilmin, üniversitelerimizin ve üniversitelilerimizin yanında durmaya devam edeceğimizi açık ve net bir biçimde vurgulamak istiyorum.

Takipçisi olacağız.”

Milliyetçi Hareket Partisi Sakarya İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, Sofuoğlu'nun açıklamalarını kınadığını belirterek, Sakarya Üniversitesi'ni "adli ve idari anlamda göreve davet ettiğini" söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili Ayhan Barut ve Halkların Demokratik Partisi İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Sofuoğlu'nun derhal görevden alınması çağrısı yaptı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Üniversitelerimizle ve gençlerimizle gurur duyuyoruz. Onlara dönük her türlü çirkin açıklamayı reddediyoruz ve kınıyoruz" dedi.

YÖK başkanı Yekta Saraç da sosyal medya hesabından Sofuoğlu'nun sözlerine tepki gösterdi.

Sakarya Üniversitesindeki bir öğretim üyesinin katıldığı bir televizyon programında üniversitelerimiz hakkında sarf etmiş olduğu ve kamuoyunun haklı olarak büyük tepkisini çeken ifadelere dair üniversitesince işlem başlatılmıştır.

Bilindiği üzere akademisyenlerle ilgili disiplin işlemleri kanun gereği ancak üniversiteleri tarafından başlatılabilmekte ve yürütülebilmektedir.

Evlatlarımızın okuduğu üniversitelerimizin, zikretmeye bile hicap duyduğumuz mekânlara benzetilmesi ve çok çirkin ifadelerin kullanılması asla kabul edilemez.

Bu vesile ile akademik ifade özgürlüğünün yanlış anlaşılmaması ve hocalarımızın milletimizin değerlerine ve hassas olduğu konulara ve kavramlara dair konuşurken son derece dikkatli olmaları gerektiğini belirtmek isteriz.”

Bu açıklamalar birlikte asparagas haberin başarılı olduğu ve iktidar kanadının bile estirilen bu rüzgarı arkasına alarak genç oy potansiyeline mesaj gönderme gayretine düştüğü gözlemleniyor.

Sofuoğlu’ndan Açıklama: "Ben Bunu Nerede Söyledim?"

Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, Türkiye gündeminde yer alan sözleri için bir açıklama yaptı.

Sofuoğlu, “Üniversiteler fuhuş yuvası, nerede dedim bana cümlesini gösterin, ben bunu nerede söyledim?” dedi.

Sofuoğlu’nun açıklamaları şöyle:

“Kamuoyunda ve bütün Türkiye’de insan izlediği videoyu da mı anlayamaz; video kesildi, öncesi ve sonrasında bunu söyledim, şöyle yaptım deniliyor ya Oda Tv’nin servis ettiği videoda tamamı ile var ben anlamıyorum, gülüyorum. Gülüyorum derken tabii ki kamuoyunun karşısında saygısızca gülmek falan değil. Siz neden böyle bir şey söylediniz deniliyor; ben ne dedim ki, bana ne dediğimi söyleyin. Üniversiteler fuhuş yuvası, nerede dedim bana cümlesini gösterin, ben bunu nerede söyledim. Söylemediğiniz bir konuyu söylediniz diye videoyu servis ediyorlar, videoda var zaten söylemediğim. Ben bunu açıklama için de yapmıyorum, kamuoyu bunu o videoyu izlediği zamanda anlayabilirdi. Ben üniversite ile ilgili açıklama yapıyorum, yanımdaki konuk sözümü kesiyor işte üniversite şehrin yapılarına katkıda bulunuyor derken, yapılar diyor ben o yapılar diyerek üniversite olayı bitiyor, o özne ile açıklamaya başlıyorum. Ben üniversiteyi anlatmıyorum ki orada ve üniversiteyi anlatmadığımı devamında söylüyorum, apartlar diyorum. Ondan sonra gidin emlakçılar, komşular size anlatsın diyorum. Emlakçılar, komşular üniversiteyi ne bilir. Çok ilginç yani, özür dileyecek bir şey yapmadım ki ben, şu sözü söylemedim, söylemediğim için özür dilerim, böyle bir şey olabilir mi?”

“Beni Dinlemeyin, Videoyu İzleyin”

İnsanların dinlediklerini anlamamasının üzücü bir durum olduğunu” ifade eden Sofuoğlu, “Ben izleyicilere şunu söylüyorum, videoyu izleyin beni dinlemeyin. Üniversitelerde ki iki vurgu yaptım, araya o kişinin yapılar diyerek üniversitenin çevresindeki yapılara yapmış olduğu vurgular girdi. Başında ve sonunda iki vurgu yaptım; talebelerin derslere devamsızlığından bahsettim ve son iki sene dedim. Birincisi de eğer talebeler kendi derslerine daha sadık kalsalardı tüm Türkiye’de üniversitelerin çevrelerinde araştırma merkezleri, laboratuvarlar, araştırma enstitüleri artardı bu göstergeyi biz görürdük, bunu söylüyorum ben. Orada yapılar diye girince öyle bir açıklama yaptım tabii ki beni kimse dinlemesin, gitsinler videoyu izlesinler. Komik ve üzücü insanlar dinlediklerini anlamıyor mu yani, ben o cümleyi nerede kullanmışım? İma ettiniz diyorlar, ima ile suç mu olur? Açık vurgu var apartlar diyorum, emlakçılar diyorum. Yan yana bir cümlenin içerisinde de kullanmıyorum, birbirine yakın cümlelerde de kullanmıyorum. Merakla insanların bunu anlamasını bekleyeceğiz. Türkçe konuşuluyor bu ülkede, Türkçeyi de mi anlamıyorsunuz siz” diyerek iftiralara cevap verdi.
 

Kaynak : Köklü Değişim
1000
icon
Bizim HOCA'mız... 20 Aralık 2020 17:40

Sayın SOFUOĞLU Bizim Hocamızdır.Şahsiyetli bir Bilim ADAM'ıdır.Hocamızın yanındayız...

0 0 Cevap Yaz
Paragraf Soru Bankası
Askıda Meal

MD DİJİTAL