El-Halil Camii’nde 6 Ayda 294 Vakitte Ezan Okunması Engellendi

FİLİSTİN 3 Temmuz 2019 00:04
Videoyu Aç El-Halil Camii’nde 6 Ayda 294 Vakitte Ezan Okunması Engellendi

Filistin Vakıflar Bakanlığı, işgal yönetiminin yılın ilk altı ayında İbrahim El-Halil Camii’nde ezan okunmasını 294 vakitte yasakladığını ve Haziran ayında da 51 vakitte ezan okunmasına engel olduğunu bildirdi.

Bakanlık, Yahudi yerleşimcilerin İbrahim El-Halil Camii’nin doğusunda mum yaktıklarını, yakılan mumların cami duvarını kirlettiğini ve caminin içine duman dolduğunu söyledi.

Filistin Vakıflar Bakanlığı, Yahudi yerleşimcilerin İbrahim El-Halil Camii’nin dış avlusundaki bir zeytin ağacını kestiğini, cami görevlilerinin yetkilerine müdahale ederek dış avludaki El-Yusufiyye bölgesinin önünde eski bir mermeri sökerek yerine taş yerleştirdiklerini bildirdi.

Tarihi İbrahim El-Halil Camii, işgal güçlerinin kontrolü altındaki El-Halil kentinin Eski Belde semtinde yer alıyor.

El-Halil’in Eski Belde semtinde yaklaşık 400 Yahudi yerleşimci yaşarken, 1500 civarında işgal askeri söz konusu yerleşimcileri koruyor.

İşgal yönetimi, Yahudiler ve Müslümanlar arasında ikiye bölünen İbrahim El-Halil Camii’ni Yahudi bayram günlerinde tamamen Yahudi yerleşimcilere tahsis ediyor.

Yahudi bayram günlerinde camiyi kapatan işgal güçleri, o günlerde camide ezan okunmasına ve Müslümanların camiye girmelerine izin vermiyor.
Kaynak : Filistin Enformasyon Merkezi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...