El Risale Dergisi’nden Türkistan Dağları -2. Bölüm-

GÜNDEM 30 Ekim 2015 12:51
Videoyu Aç El Risale Dergisi’nden Türkistan Dağları -2. Bölüm-

Suriyeli Muhalif savaşçılar tarafından çıkarılan El Risale, ikinci sayısıyla okurlarının karşısına çıktı. İlk sayısı oldukça başarılı olan dergi, ikinci sayısında da iddialı.

‘Zafer Hazırlığı Sever’ başlıklı dergide Nusret Cephesi Liderlerinden Ebu Firas Es Suri ile gerçekleştirilen özel röportajın yanı sıra Abdullah Muheysini’ye ait ‘Fetih Ordusunun Gelişimi’ adlı makaleye yer verilmiş.

Dergide ayrıca, Ebu Katade’nin ‘İman Pazarı’, ‘Usame’den Çağrı’, ‘Allah’tan Başkasından Zafer Gelmez’, ‘Türkistan Dağları’, ‘Hüküm Ancak Allahındır’, ‘Şifreleme’, ‘Bitmeyen Mükafat’ ‘O Halde Silahınızı Kaldırın’, ‘Şehitin Kanı ve Alimin Mürekkebi’ ve ‘Cephe’den Bakış’ gibi makaleler bulunuyor.

Dergiyi hazırlayıp yayına sunan ekip, Suriye’de herhangi bir grup adına çalışmadıklarını belirtse de çalışmanın Suriyeli direnişçilerin en çok ilgi gösterdiği Nusret Cephesi’ne olan yakınlığı dikkat çekiyor.

İlk sayısında IŞİD aleyhine ‘ikna edici’ makalelere yer veren dergi ikinci sayısında bu çizgisiyle arasına mesafe koymuş gibi görünüyor.

Derginin giriş bölümünde yer alan Editör Notunda ‘mübarek Şam Beldesindeki cihadın daha iyi anlaşılabilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz’ deniliyor.

Editör Notunda ayrıca ‘Batı propagandaları nedeniyle İslam Ümmetinin büyük kısmının cihat gruplarından ve cihattan uzaklaştığı’ vurgulanıyor.

“Bu yüzden dünyaya biz Mücahitlerin yanlış anlaşıldığını göstermek istiyoruz.”

Doğu Türkistan Bülteni, dergide iki bölüm halinde sunulan ‘Türkistan Dağları’ başlıklı makalenin ikinci bölümünü de  Türkçeleştirdi:

Asya’ nın kalbinde uzanan ülke: Doğu Türkistan.

Burası ana dili Türkçe olan Uygur Müslümanlarının ve Kazak, Kırgız, Özbek, Tatar ve Tacik gibi toplulukların anavatanı. Bunun yanı sıra, burada hızla artan Han Çinlerine de ev sahipliği yapmakta.
 
Burada, Doğu Türkistan’da 30 milyonu aşkın Uygur Müslümanı var ancak; Çin hükümeti bu sayıyı 2000 senesinde yaptıkları nüfus sayımı ile 10.2 milyon olarak lanse ederek gerçeğin üzerini kapatıyor.
 

Doğu Türkistan işgalci komünistler tarafından devir alınmıştır. Çin batı sınırları işaretleme gibi en tarihsel kaynaklar tarafından açıklanan Çin Seddi kapısı, batı sınır ötesinde yer almaktadır. Tarihsel ve kültürel olarak, Doğu Türkistan orta Asya’nın bir parçasıdır, Çin`in degil. İslami kayıtlar, eski İran ile Hint tarihçiler ve sayısız Batılı tarihçiler bunu kanıtladı.Doğu Türkistan halkı Çin değildir; Onlar Orta Asya Türkleridir. Eski bilgiler, bu insanların Doğu Türkistan’da dört bin yıllık bir geçmişinin var olduğunu göstermektedir.

Erken tarih`te, Uygurlar, Orta Asya ve diğer Türk halklarının çoğu Şamanizm, Manesçilik ve Budizme inanıyordu. İslamın ışığı Doğu Türkistan’a doğmadan önce oralar 1. yüzyıldan itibaren Budist Uygarlık merkezlerinden biriydi.

(Rabbinin yoluna, hikmetle, güzel ögütle çağır ve onlarla en güzel sekilde mücadele et.) {16: 125}

İslam, hak Din’dir, tüm dünyada geçerli olacaktır. Bunun için Hazreti Muhammed’in صلى الله عليه وسلم yoldaşları Allah yolunda davet yaptı ve İslam Devleti’nin, sınırlarını genişletmeye çalıştı. Yani Çin’e karşı fetih Halife Osman ibn ‘Affan (ra) tarafından başlatılmıştır. Bizans Romalılar mağlup iken O, 651 CE (29 hicri) yılında Çin’e bir heyet gönderdi ve Pers İmparatorluğu’nu fethetti. Buna Saad bin Ebi Vakkas (ra), Peygamber صلى الله عليه وسلم dayısı önderlik etti. Amaç Çin İmparatorluğunu İslam’a davet etmek ve tüm Çin’in topraklarına İslam’ı yerleştirmek’ idi. Türkler, Halife Abdül Melik Mervan döneminde İslam’a dönmüşlerdi.

 

Tüm tarih boyunca büyük imparatorluklara ev olduktan sonra, İslam ümmetinin vazgeçilmez bir parçası haline gelmişti Doğu Türkistan. İslam 714 ‘de (96 hicri) yılında muzaffer Komutan Kuteybe ibn Müslim el-Bahili ellerinde Kaşgar şehrine girdiğinde, kendiyle beraber Doğu Türkistan’a girdi.

Özellikle 751-1216 CE yıllar arasında bilhassa, Doğu Türkistan Altın Çağı olarak bilinir.İslami dini kurumlar gelişmiş bir kültürün peşinde beslenerek bilimleri, edebiyatı ve sanatı gelişti. Bu dönemde, Dünyaca ünlü Müslüman alimlerin yüzlercesi ortaya çıktı; Değerli binlerce kitap yazılmıştır. Bu dönem boyunca, tüm dünyadan gelen öğrenciler tanınmış dini okullar ve Türkistan eğitim kurumlarına eğitim için geldi. Dünya’yı şekillendiren yardımcı olacak devlet adamları ve bilim adamları, orada da eğitim verildi.

 

Orada eğitim gördükten sonra dünyanın birçok farklı ülkelerine göc eden müslümanlar, beraberinde İslam’ın bayrağınıda taşıdı. Böyle Satuk Buğra Han, Selçuklu Bey, Mahmud Ghaznavi, Melikşah’ın, Timur ve Babür Şah gibi önemli devlet insanlari bu topraklarda ortaya çıkmislardir . Onların eserleri ile İslam kütüphanelerini zenginleştirilmiş İmam Buhari, İmam Tirmizi, İbn Sina, Ebu Nasr el-Farabi, Narshaki, Zemahşerî ve Marginani, yıllardır bu bölgede büyük düşünürlerin arasında yer aldı. Ayrıca, tüccarlar ve tüccar deniz hareketleri ile Müslüman ticaret faaliyeti Çin’e yerleştirmek için birçok yol açtı.

Aynı zamanda Müslümanların İslam’a ve Müslümanlara karşı Çinli kafirlerin nefreti karşı karşıya kalmıştı. Bununla birlikte, hala yerinde Halifelik (Hilâfet) ile cihad ruhu Müslümanlar arasında güçlü oldu. Yani böyle bir baskı en uygun tepki ile karşılandı – kılıç (Allah rızası için cihad) ile.

İlk savaşlarından biri Çinli sınırında büyük Mücahid Ziyad tarafından yürütüldü. Mücahidlerin sayısı çok azdı ama Allah’ın yardımıyla, onlar Çinliler yenilgiye teslim oldular. Bu fethinden sonra Müslümanlar saygı, güç ve Orta Asya üzerinde tam kontrol komuta elde etti. Rus ve İngiliz Haçlılar Orta Asya’daki bu yeni islam gücü için yakındı. Bir İngiliz yetkili “Özetlemem gerekirse suanda bize uzak gelen dünyanın bu kısmı, Müslümanların canlanma sahnesi olabilir“ demişti.

Bununla birlikte, Mançu hanedanı (1644-1911) ve zalim kuralı İslam ve Müslümanlara karşı düşmanlığın kalıcı damgasını vurdu. Fakat bu Müslümanlar zulüm karşısında pasif kalmayan ve yalan söylemeyen ancak bu zalimlere karşı cihad gerçekleştiren erkekler tarafından yönetiliyordu. (1820-1877) Yakub Beg adında askeri komutanlarından birisi Doğu Türkistan’nı kurtardı ve o bölgede şeriat kurdu.

Osmanlı Halifeligi için biat verdi ve hizmet etti. Ancak, 1949 yılının Ekim ayında, kafirler Doğu Türkistan içine yürüdü ve bölgeyi yeniden ‘Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ olarak adlandırıldı. Bu insanlık tarihinin en kanlı baskılarından birinin başlangıcıydı. Aynı zamanda da İsrail Filistin’in adını degiştirmeye çalışıyor, ve Müslümanlara kesinlikle az zülüm edici değiller.

Komünistlerin Doğu Türkistanı devraldığından bu yana, bölgede neredeyse tamamen haber akımı durdurulmustur. Bunu, yirmi milyon ölüme sebep olan Sovyetler Birliği’ndeki Stalincilerle karşılaştırabiliriz, ayrıntıları tespit etmek çok zordur. Bu zulümü uygularken onlar için tek hedef vardır oda İslami kimliği Müslümanlardan sıyırmaktır. Ayrıca, Çin şimdiye kadar Doğu Türkistan’da elli nükleer test gerçekleştirdi.

Şimdiye kadar, daha yedi yüz bin Müslüman radyoaktif serpinti yüzünden öldüğü tahmin edilmektedir.1998 yılında yirmi bin deforme bebek Doğu Türkistan’da doğmuştur. Son birkaç yılda, kanser hastalarında ve bilinmeyen hastalıklardan ölüm ve felç vakalarında keskin bir artış olmuştur.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası
Askıda Meal

MD DİJİTAL