El Şebab'tan Mogadişu’da diplomatların kaldığı otele saldırı

ÖZEL HABER 29 Şubat 2016 15:48
Videoyu Aç El Şebab'tan Mogadişu’da diplomatların kaldığı otele saldırı

El Şebab diplomatların kaldığını’ belirttiği bir otele saldırı düzenledi.

ISLAH HABER / HABER MERKEZİ


El Kaide’nin doğu Afrika kolu El Şebab, Somali’nin başkenti Mogadişu’da bulunan bir otele saldırı düzenledi.

Başkent Mogadişu’daki saldırının daha önce de benzer eylemler düzenleyen Ebu Musab Zerkavi Şehadet Taburları tarafından gerçekleştirildiği kaydedildi.

 
Somali’deki lüks oteli hedef alan El Şebab savaşçılarının önce bomba yüklü araçla hedef aldığı ardından silahlı direnişçilerin otele girdiği aktarıldı.
 
El Şebab Hareketi tarafından yapılan açıklamada savaşçıların oteli kontrol altına aldığı ilan edildi. Medya organları Şebab üyelerinin otele saldırdıkları esnada bomba yüklü bir aracın daha patladığını rapor etti.
El Şebab Hareketinin daha önce de diplomatların ve turistlerin kaldığı birçok otele baskın düzenlediği biliniyor. El Kaide’nin doğu Afrika kolunun Somalinin en korunaklı bölgesinde eylem yapabilmesi, savaşçıların hareket kapasitesini gösterdiği ifade ediliyor.
 
Şebab sözcülüğünce yapılan açıklamada otelin hedef alınmasının sebebi olarak ‘kafir ve mürted diplomatların kalması’ gösterildi. Uluslararası basına göre saldırıda 9 kişi hayatını kaybederken 30 kişi de yaralandı.
 
Somali polisi ise 4 direnişçiyi hızlı ve başarılı bir şekilde vurarak kuşatmayı sonlandırdığını iddia etti. Şebab’ın benzer diğer saldırılarında hedef aldığı oteldeki diplomatları öldürdükten sonra geri çekildiği biliniyor.
 
Kaynak : ISLAH HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL