ELAZIĞ’DA DEPREM: ARTÇILAR SÜRÜYOR

GÜNDEM 28 Aralık 2020 08:49
Videoyu Aç ELAZIĞ’DA DEPREM: ARTÇILAR SÜRÜYOR

Elazığ’da sabah saatlerinde 5,3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Kandilli depremin büyüklüğünü 5,6 olarak açıkladı. Deprem sonrası irili ufaklı 14 artçı sarsıntı kaydedildi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) internet sitesinde paylaştığı bilgiye göre, saat 09.37'de merkez üssü Elazığ olan 5,3 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Ayrıca depremin, 15,94 kilometre derinlikte meydana geldiği açıklandı.

Merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan ve 24.01.2020’de meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde 30 kişi hayatını kaybetmişti. Elazığ ve çevresindeki fay hatları hareketliliğini sürdürüyor.

Süleyman Soylu ve Elazığ Valisi’nden Açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Elazığ’da meydana gelen depremde 10.15 itibarıyla Valiliğimiz, il jandarma, emniyet, 112 acil çağrı, Elazığ Muhtarlar Koordinasyon Hattı ve AFAD’ın aramalarından elde ettiğimiz bilgi çerçevesinde herhangi bir can kaybı ve hasar ihbarı yoktur. Gelişmeleri açıklamaya devam edeceğiz" bilgisini kamuoyu ile paylaştı.

Elazığ Valisi Erkaya Yırık, yaptığı açıklamada, "İlimizde 09.30 itibariyle meydana gelen depremde bir olumsuzluk tespiti olmamakla birlikte , ekiplerimiz sahada çalışmalarını titizlikle yürütmektedirler.Tespit halinde paylaşım yapılacaktır" son durumu paylaştı.

14 Artçı Deprem Kaydedildi

AFAD’dan deprem sonrası yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

"Elazığ Merkezde bugün saat 09:37’de 15.94 km derinlikte 5,3 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Deprem sonrası büyüklükleri 1,1 ve 2,8 arasında değişen 14 artçı deprem meydana gelmiştir. Deprem sonrasında Elazığ başta olmak üzere Malatya, Diyarbakır ve bölge ile gerçekleştirilen tarama faaliyeti neticesinde hâlihazırda herhangi olumsuz ihbar ve durumun olmadığı bilgisi alınmıştır. İl AFAD Müdürlükleri eşgüdümünde tarama faaliyetlerine devam edilmektedir.

Elazığ’a tedbir amaçlı Diyarbakır AFAD Arama Kurtarma ekibimiz sevk edilmiştir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile gerçekleştirilen görüşmede enerji hatlarında herhangi bir kesinti meydana gelmediği bilgisi alınmıştır. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile gerçekleştirilen görüşmelerde haberleşme, ulaştırma ve altyapı sistemlerinde herhangi bir hasar ve kesinti meydana gelmediği bilgisi alınmıştır. Elazığ başta olmak üzere Malatya, Diyarbakır ve bölge ile gerçekleştirilen tarama faaliyeti neticesinde halihazırda herhangi olumsuz ihbar ve durumun olmadığı bilgisi alınmıştır"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Elazığ'da meydana gelen deprem sonrasında ekiplerimiz sahada hasar tespit çalışmalarına başladılar. Şu ana kadar olumsuz bir durumla karşılaşılmadı. Vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Rabbim ülkemizi bütün afetlerden korusun" dedi.

Kaynak : Köklü Değişim
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası
Askıda Meal