Endonezya'da ‘Mustafa Kemal’ tartışması

DÜNYA 20 Ekim 2021 16:33
Videoyu Aç Endonezya'da ‘Mustafa Kemal’ tartışması

Endonezya'nın başkenti Cakarta'da bir sokağa Mustafa Kemal’in adının verilmek istenmesi, bölgede yaşayan tarafından tepkiyle karşılandı.


Endonezya'nın başkenti Cakarta'da bir sokağa Mustafa Kemal’in adının verilmek istenmesi, bölgede yaşayan tarafından tepkiyle karşılandı.

Endonezya'da hükümetin, Türkiye’nin yaptığına karşılık olarak başkent Cakarta'da bulunan bir caddeye Mustafa Kemal’in ismini verme planı ülke içinde tartışmalara neden oldu. Ülkenin muhalefet partisi, Mustafa Kemal’in laik bir ülkenin kurucu lideri olması gerekçesiyle plana karşı çıktıklarını ifade etti.

Sputnik'te yer alan habere göre, Endonezya'nın Ankara Büyükelçisi Lalu Muhammed İkbal, ise söz konusu tartışmaların ardından sokağın adının Endonezya hükümeti veya Cakarta bölgesel hükümeti tarafından belirlenmediğini söyledi. İkbal, sokağın adının Türkiye tarafından belirleneceğini ifade ederek "Sokağın adını daha sonra Türk hükümeti belirleyecek. Bunun için resmi teklif bekliyoruz" dedi.

İkbal, Türkiye'nin önereceği her ismin bu ülkenin hükümetinin ve halkının isteğine bağlı olacağını da kaydetti.

Türkiye, Endonezya'nın Ankara Büyükelçiliği'nin bulunduğu sokağa, Endonezya'nın eski devlet başkanlarından Ahmet Sukarno'nun adını vermeyi kabul etmişti.
Kaynak : Doğru Haber
1000
icon
احمد مرديوان 20 Kasım 2021 08:07

vah vah vah Dünya bu kadar daraldımıki isim bulamayıp kala kala ona kalmışlar? Onu mevzuata almak bile abbesle iştiğâldir.

0 0 Cevap Yaz
Eyman 21 Ekim 2021 16:10

Bilge Sultan Abdülhamit Sokağı.

0 0 Cevap Yaz
احمد مرديوان 21 Ekim 2021 06:37

واه واه واه اسم آلاجاق آدام بولامامشلارمي كه قالا قالا اوگا قالمشلار

0 1 Cevap Yaz


Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL