Endonezya'daki depremde bilanço ağırlaşıyor: En az 384 ölü

DÜNYA 29 Eylül 2018 15:35
Videoyu Aç Endonezya'daki depremde bilanço ağırlaşıyor: En az 384 ölü

Endonezya'nın Sulawesi Adası’nda meydana gelen 7,7 ve 7,5 büyüklüğündeki depremler ve ardından oluşan tsunamide hayatını kaybedenlerin sayısı en az 384'e yükseldi.

Eyalet genelinde aralarında hastaneler, alışveriş merkezleri, oteller ve binlerce evin de bulunduğu çok sayıda yapının hasar gördüğü ya da yerle bir olduğu, heyelan nedeniyle bazı köprülerin yıkıldığı ve yolların da kullanılamaz hale geldiği kaydedildi.

Afette yaralananların sayısı ise 540'ı aştı.

Ulusal Afet Ajansı Yönetimi (BNPB) Sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho, adanın Orta Sulawesi eyaletinde meydana gelen depremde ölenlerin çoğunun Palu'daki bir plaj festivali için hazırlık yapan kişilerden oluştuğunu söyledi.

Can kayıpları ve yaralı sayısına ilişkin bilgilerin sadece eyaletin başkenti Palu’yu kapsadığını vurgulayan Nugroho, Donggala bölgesinden henüz bir bilgi ulaşmadığını ve ölü sayısının daha da artmasından endişe edildiğini ifade etti.

View image on Twitter

Bölgede elektrik ve internet hatlarındaki kesinti nedeniyle iletişimde sorun yaşadıklarını dile getiren Nugroho, arama kurtarma ekiplerinin çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

Diğer yandan yetkililer, Palu’daki Mutiara SIS Al-Jufrie Havalimanı'nın uçuş pistinin 500 metrelik alanında hasar görmesinden dolayı yardım ulaştırmada kullanılabilir durumda olan 2 bin metrelik alan için daha uygun uçakların kullanılacağını duyurdu.

Tsunami dalgalarının yüksekliği 3 metreyi buldu

Donggala bölgesinin 27 kilometre kuzeydoğusunda yerin 10 kilometre derinliğinde meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki sarsıntının ardından Donggala ve Paulo kentlerini 3 metre yüksekliğe kadar tsunami dalgaları vurdu.

Tsunami dalgalarının vurduğu bölgede 600 bin kişi yaşıyor.

Lombok Adası'nda temmuz sonu ve ağustos ayında 6,3 ile 6,9 ve 7 büyüklüğünde depremler meydana gelmiş, 450 binden fazla kişiyi etkileyen depremlerde 563 kişi hayatını kaybetmişti. 


"Pasifik Ateş Çemberi" olarak adlandırılan deprem ve volkan kuşağında yer alan Endonezya'da, 26 Aralık 2004'te 9,1 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunami sonucu bölgedeki diğer ülkeleri de kapsayan geniş bir alanda 230 bin kişi ölmüştü.

Kaynak : euronews
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...