Endonezya'yı Yine Tsunami Vurdu: Yüzlerce Ölü ve Yaralı var

İSLAM DÜNYASI 23 Aralık 2018 13:13
Videoyu Aç Endonezya'yı Yine Tsunami Vurdu: Yüzlerce Ölü ve Yaralı var

Endonezya'nın Sumatra ve Cava Adası arasındaki Sunda Boğazı'nda meydana gelen tsunamide en az 168 kişi hayatını kaybetti, 700'den fazla kişi de yaralandı.

Çok sayıda kişinin kayıp olduğu afetin ardından ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Ulusal Afet Yönetim Ajansı (BNPB) Sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho, Boğaz etrafında yer alan Serang, Pandeglang ve Lampung bölgelerinin kıyı kesimlerinin tsunamiden etkilendiğini 400'den fazla ev ile oteller ve teknelerin zarar gördüğünü açıkladı.

Yetkililer ayrıca boğaz etrafındaki kıyı şeridinde faaliyette bulunulmaması için uyarı yaptı.

Bölgedeki Anak Krakatau (Krakatau'nun Çocuğu) Yanardağı'ndaki son patlamaların tsunamiye neden olmuş olabileceğini belirtiliyor.Bölgede faaliyette olan Anak Krakatau Yanardağı'ndaki patlamaların ardından yeni ay nedeniyle oluşan gelgit olayı ve su altındaki toprak kaymasının da tsunamiyi tetiklemiş olabileceği de yapılan değerlendirmeler arasında.

Anak Krakatau Yanardağı'ndaki faaliyetlerin artması üzerine eylül ayında, bölgede en yüksek ikinci seviyede alarm verilmişti.Geçen 28 Eylül'de Sulawesi Adası'ndaki Palu Körfezi'nde meydana gelen 7,5 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunamide, 2 binden fazla kişi yaşamını yitirirken, 1500'e yakın kişinin kayıp olduğu açıklanmıştı.

"Pasifik Ateş Çemberi" olarak adlandırılan, deprem ve volkan kuşağında yer alan Endonezya'da, 26 Aralık 2004'te, 9,1 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunami sonucunda bölgedeki diğer ülkeleri de kapsayan geniş bir alanda 230 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Kaynak : euronews
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X