Esed İdlib'i kimyasalla vurdu

SURİYE 30 Mart 2015 12:01
Videoyu Aç Esed İdlib'i kimyasalla vurdu

İdlib kent merkezinden çekilirken çok sayıda siyasi tutukluyu infaz eden Suriye rejimi, kenti kaybettiği günden bu yana sivillere kimyasal gazlarla saldırıyor.

Suriye'de İdlib kentinin denetimini ele geçiren Fetih Ordusu'na bağlı birlikler, rejim güçlerinin boşalttığı kentte Askeri Güvenlik Şubesi'nde uyudukları sırada öldürülen onlarca tutukluyla karşılaştıklarını belirtti. Al Jazeera'nin haberine göre görüntülerde aralarında kadın ve yaşlıların da bulunduğu onlarca kişinin cesetleri görülüyor. Görüntülerden tutukluların koğuşlarında uyudukları sırada öldürüldükleri anlaşılıyor.
 
KALKAN YAPACAKLAR
 
Kente giren silahlı muhalif güçlerin ifadelerine göre, güvenlik merkezlerinden çekilen rejim güçleri, bazı tutukluları da kalkan olarak kullanmak amacıyla beraberinde götürdü. Muhalifler, İdlib'ten güneye doğru çekilen rejim güçlerinin Lazkiye-Eriha karayolu üzerinde bulunan Mastuma kampına sığındığını belirtti. Rejime bağlı el Vatan gazetesi de Esed güçlerinin kentten çekildikten sonra İdlib'in güneyinde mevzilenmeye başlayarak muhaliflere karşı saldırı hazırlığı yürüttüğünü ileri sürdü.
 
HİZBULLAH CENAZELERİ
 
Öte yandan Hizbullah, İdlib'teki çatışmalarda hayatını kaybeden Haşim Emin ve Hattar Abdullah isimli iki mensubu için ülkenin güneyindeki Sur ve Bint Cubeyl kentlerinde cenaze töreni düzenledi. Törene Hizbullah destekçilerinin yanı sıra Hizbullah milletvekilleri de katıldı. Bu arada İdlib, Rakka'dan sonra Esed güçlerinin tamamen çıkarıldığı ikinci kent oldu.

İDLİB'E KLORİN GAZLI SALDIRI

Suriye rejiminin varil bombaları aracılığı ile kaybettiği İdlib kent merkezine dün akşam saatlerinden bu yana 10'dan fazla klorin gazlı saldırı düzenlediği belirtiliyor. Al Jazeera'nin haberine göre İdlib kent merkezinin pek çok sakini akşam saatlerinden bu yana hastanelere akın ediyor. Saldırılardan etkilenen İdlibli sivillerin sayısı yüzlerle ifade ediliyor.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X