Esed Rejiminin Han Şeyhun katliamı üzerinden sadece 1 yıl geçti, unutmadık!

ÖZEL HABER 5 Nisan 2018 11:00
Videoyu Aç Esed Rejiminin Han Şeyhun katliamı üzerinden sadece 1 yıl geçti, unutmadık!

Tarihlerden 04.04.2017 sabah saatleri ve Han Şeyhun'da saatler 06:40'ı gösteriyor. Bir gaz bulutuyla gelen ölüm ve ardından yok olan bir kasaba..

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Han Şeyhun katliamının 1. yılındayız. Tarihlerden 04.04.2017 günü sabahını gösterirken Esed Rejiminin acımasızca kimyasal saldırısı sonucu yaşamını yitiren 100'den fazla insan.

Tam 1 yıl oldu bu katliam'ın üzerinden geçeli, bir gaz bulutu ile gelen ölümler koca bir kasaba'yı yok etmişti. Bir yıl önce bölgede bulunanlar ISLAHHABER.Net'e katliamı bu sözlerle aktarmıştı.

Kimyasal saldırı esnasında bölgede yaşanan kişilerden Abdusselam'la birlikteyiz, 2 kardeşini Esed'in kimyasal saldırısında kaybeden Abdusselam'ın kucağında oynadığı çoçuk saldırının yapıldığı alanın 100 metre ilerisinde oturuyor. Zehirli gazların etkisi sebebiyle hayatını bu şekilde (kendini kontrol edemeden ve çeşitli hastalıklarla) devam ettirmeye çalışıyor. Doktorlar gerekli ilaç ve faal durumda hastane olmadığı için tedavi edemiyor. Bölgede bu şekilde olan çoçukların durumu oldukça fazla.
Abdusselam bizlere kimyasal saldırının yapıldığı saatleri anlatıyor;

Tercüme; ''Khan shen hun 4.4.2017 kimyasal saldırının yapıldığı saatlerde ben evde yatiyordum, saat 6.40 geciyordu, bir bomba sesi duydum, evden ciktim ve bu bomba sesi nerden geliyor diye bakmak icin, bir beyaz bir duman gördùm, bomba renksizdi, hava gibi. Benim evin yanina kimyasal bomba vurdu. Dişarı baktigimda herkes yerde yatiyordu. Bir kimse yardima gittiginde, insani yerden kaldirmak icin, o kiside onun ùzeri bayilip dùsùyordu. Bende yardima gittim ve o andan sonra hatirlamiyorum, bir gün sonra hastanede uyandiktan sonra ne kadar cok ölü oldugunu ve kimyasal bir bomba oldugunu ògrendim ve komple ailem hastanede oldugunu ògrendim. Kuçağımdaki bu çoçukta kimyasal saldırıdan etkilenenler arasındaydı.''
Bölgede kimyasal saldırı ve bombardıman sonrası hiçbir hastane yada sağlık ocağı çalışmıyor. Durum böyle olunca kimyasal sarin gazına bağlı hastalıklarda beraberinde geliyor.

Bölge insanlarının bombardıman sonrası çoğunun evi kullanılamaz hale gelirken, çadırkentlerde yer olmadığından ve kendilerine ulaşan çadır olmaması sebebiyle boş arazilerde yaşam mücadelesi veren insanlar görüntülere geliyor. İlk bakışta sanki piknik yapiyorlarmış gibi geliyor gözümüze halbuki onlar yaşamlarını sürdürüyor yerde serili olan bez parçaklarının ve halıların üzerinde.


Han Şeyhun'dan Camii'de imamlık görevinde bulunan altta resimlerde bulunan kişide yaşamını yitirmişti.Kasaba adeta hayalet şehir olmuştu bir anda, bulunduğumuz bölgeden ayrılırken sokaklar, caddeler boş bir vaziyette, dükkanlar kapalı ve geriye bir avuç insanın yaşam mücadelesi kalmıştı.
Kaynak : ISLAHHABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL